Czym jest mgła mózgowa? Ty też możesz ją mieć!

Piotr Kowalczyk
24.03.2020

Pojęcie mgły mózgowej nie jest jeszcze powszechnie znane, ale co zaskakujące, może na nią cierpieć większość z nas. Jest to stan permanentnego przesilenia mózgu, który nie pracuje w optymalnym zakresie swoich możliwości. Osoba z mgłą mózgową czuje się otępiała, ma problemy z zapamiętywaniem, momentami trudności sprawiają jej nawet proste czynności i obliczenia matematyczne. Są to wyraźne objawy tego, że mózg potrzebuje regeneracji. Sprawdź, jakie są przyczyny mgły mózgowej, jak ją rozpoznać i co można zrobić, aby się jej pozbyć.

Skąd się to bierze?

Lekarze nie mają 100% pewności, co powoduje mgłę mózgową, czyli ewidentnie stan otępienny. Podejrzewa się natomiast, że jest to… znak czasów. Coraz więcej osób rezygnuje z wypoczynku lub nie dba o jego jakość. Jesteśmy z każdej strony atakowani zalewem informacji. Non-stop mamy kontakt z urządzeniami elektronicznymi, nie wychodzimy z Internetu, wieczory spędzamy przed telewizorem, a przed zaśnięciem jeszcze rzucamy okiem do skrzynki mailowej. Mózg tego nie wytrzymuje.

Objawy mgły mózgowej

Do typowych objawów tego stanu zaliczamy przede wszystkim:

  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia zapamiętywania
  • Bóle głowy, zwłaszcza wieczorne
  • Pogorszenie koncentracji
  • Chroniczne zmęczenie
  • Bezsenność
  • Niezdolność do przyswajania nowych, nawet bardzo prostych informacji
  • Mylenie faktów
  • „Zawieszanie się” na przykład podczas jedzenia obiadu
  • Brak energii

Wszystko to jednoznacznie wskazuje na to, że coś niedobrego dzieje się w centralnym ośrodku nerwowym, a organizm to manifestuje. Jest to wyraźny sygnał, że czas najwyższy zwolnić i dać mózgowi odpocząć.

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie mgłę mózgową?

Przede wszystkim trzeba zmienić swoje codzienne nawyki. Warto zmusić się do tego, aby ograniczyć kontakt z urządzeniami elektronicznymi do niezbędnego minimum. Można chociażby wyznaczyć sobie godziny korzystania z Internetu i wyłączać go w telefonie, by nie otrzymywać powiadomień o np. nowych wpisach na Facebooku.

Wieczorem rezygnujemy z bezrefleksyjnego wgapiania się w telewizor i oglądania kolejnej pętli wiadomości. Alternatywą powinien być aktywny wypoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu.

Bardzo ważne jest również to, aby się wreszcie wyspać oraz tak zorganizować sobie życie, by móc każdej doby przespać minimum 7 godzin (w sposób ciągły). Jeśli w domu jest małe dziecko, które budzi się w nocy, rodzice powinni się podzielić obowiązkami i wstawać do niego na zmianę, co drugą noc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie