Czym jest koc termiczny?

Andrzej Winnicki
11.03.2022

Koc termiczny, nazywany również „folią życia”, to podstawowy element wyposażenia każdej porządnej apteczki. Powszechnie używa się go podczas różnego rodzaju akcji ratowniczych, natomiast warto pamiętać, że taki koc powinien znaleźć się także w każdym prywatnym samochodzie. Warto go zabrać ze sobą na wycieczkę w góry czy nawet na plażę. Jaką funkcję pełni koc termiczny? Jak go prawidłowo używać? Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Co trzeba wiedzieć o kocu termicznym?

Wynalezienie koca termicznego zawdzięczamy amerykańskiej agencji NASA, która opracowała specjalną folię odbijającą promieniowanie podczerwone na potrzeby ochrony sond kosmicznych. Z czasem koc zaczęto również wykorzystywać na ziemi, ponieważ odkryto, że ma doskonałe zastosowanie przy akacjach ratunkowych.

Koc jest wykonany z foli termicznej (foli NRC), czyli z metalizowanego tworzywa sztucznego. Jego zadaniem jest ochrona przed wychłodzeniem organizmu lub jego przegrzaniem, w zależności od tego, którą stroną okryjemy poszkodowaną osobę.

Specyficzną, unikalną cechą koca termicznego jest to, że zapobiega utracie aż 90% energii cieplnej poprzez promieniowanie. Pisząc prościej: okrywając się kocem termicznym doprowadzimy do sytuacji, w której nasz organizm ogrzewa sam siebie. Dlatego pomimo bardzo cienkiej warstwy materiału koc zapewnia lepsze uczucie ciepła niż np. odzież.

Koca termicznego używa się nie tylko w celu ochrony poszkodowanych osób. To znakomity wybór również w sytuacji, gdy nic nam nie dolega, natomiast chcemy sobie zapewnić wysoki komfort termiczny siedząc nocą przy ognisku, przed schroniskiem górskim, na biwaku etc.

Jak prawidłowo używać koca termicznego?

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że koc termiczny ma dwie strony: złotą i srebrną. To, którą z nich okryjemy siebie czy poszkodowaną osobę nie jest bez znaczenia! Zapamiętaj więc, że:

  • Stroną srebrną przykrywamy osobę, która jest zagrożona wychłodzeniem organizmu.
  • Stroną złotą okrywamy osobę zagrożoną przegrzaniem (np. po doznaniu udaru słonecznego/cieplnego).

Ważne jest również to, aby zawsze szczelnie przykryć poszkodowaną osobę kocem, dbając o to, aby żaden fragment ciała, oczywiście poza twarzą/głową, nie był wystawiony na działanie czynników zewnętrznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie