Czego powinna unikać osoba chora na POChP?

Krzysztof Jagielski
22.12.2021

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jest chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że może na nią chorować nawet blisko 400 milionów ludzi na całym świecie, z czego około 2 milionów w Polsce. Według klasyfikacji WHO jest to już trzecia najczęstsza przyczyna śmierci. Leczenie POChP sprowadza się przede wszystkim do łagodzenia objawów, na co największy wpływ ma unikanie czynników zaostrzających przebieg choroby. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Dym papierosowy

To najgroźniejszy czynnik dla każdej osoby chorej na POChP. Warto przy tym podkreślić, że to właśnie palenie papierosów jest główną przyczyną Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Po zdiagnozowaniu POChP bezwzględnie należy rozstać się z nałogiem oraz za wszelką cenę unikać kontaktu z dymem papierosowym, również w miejscach publicznych.

Kurz

Niedoceniany, a także groźny czynnik mogący zaostrzyć objawy POChP. Osoby chore na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc powinny unikać kurzu, dlatego nie zaleca się, aby np. porządkowały mieszkanie czy tym bardziej wykonywały prace sprzątające w sposób profesjonalny.

Zanieczyszczone powietrze

W Polce trudno jest go unikać, dlatego każdy chory na POChP w sezonie grzewczym powinien wychodzić na dwór w masce antysmogowej, a w domu zainstalować oczyszczacz powietrza. Toksyny znajdujące się w smogu spowijającym niemal cały nasz kraj mogą gwałtownie zaostrzać objawy POChP, takie jak kaszel, duszność czy utrudnione oddychanie.

Pyły

Wszelkiego rodzaju pyły należą do głównych czynników wywołujących Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Nieprzypadkowo wśród chorych jest wielu górników, hutników, budowlańców czy operatorów maszyn. Po zdiagnozowaniu POChP absolutnie nie można wykonywać takich prac oraz należy unikać miejsc o dużym poziomie zapylenia powietrza.

Związki chemiczne

Groźne dla osoby chorej na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc mogą być nawet takie związki chemiczne, z którymi większość z nas ma kontakt na co dzień. Można tutaj wspomnieć o oparach perfum, lakieru do włosów czy różnego rodzaju detergentach wykorzystywanych do mycia powierzchni, toalety etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie