Codzienne nawyki zwiększające ryzyko cukrzycy

Marek Szydełko
29.08.2019

Cukrzyca jest nazywana epidemią XXI wieku. To bardzo groźna choroba, na którą zapadają ludzie w każdym wieku. Cukrzyca może mieć podłoże genetyczne, ale być także nabyta, na co wpływ mają różne niezdrowe nawyki – wbrew pozorom nie chodzi tylko o nadmierne spożycie cukru. Sprawdź, jakie zachowania, na które nie zwracamy szczególnej uwagi, mogą zwiększać ryzyko cukrzycy.

Późne chodzenie spać

Osoby, które kładą się grubo po północy, są bardziej narażone na cukrzycę nabytą. Dlaczego? Nie chodzi wcale o to, że się nie wysypiają. Główną przyczyną jest fakt, iż przez wiele godzin są narażone na światło niebieskie emitowane przez różnego rodzaju ekrany – telewizora, komputera czy smartfona. To światło z kolei zaburza poziom cukru we krwi, co jest prostą drogą do nabawienia się cukrzycy typu 2.

Niepicie kawy

Zaskakujące, prawda? Okazuje się jednak, że regularne picie kawy może być skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Wszystko dzięki temu, że składniki zawarte w ziarnach kawy przyspieszają proces przemiany glukozy w energię, a tym samym redukują insulinooporność. Jeśli więc lubisz kawę, ale rezygnujesz z niej, bo chcesz żyć zdrowiej, to prawdopodobnie osiągasz odwrotny efekt.

Brak aktywności na świeżym powietrzu

Jedno z badań wykazało, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 jest niedobór witaminy D. Ludzki organizm nie potrafi jej samodzielnie produkować i musi ją syntetyzować z pożywienia oraz przede wszystkim ze słońca. W Polsce co prawda nie narzekamy na nadmiar dni słonecznych, ale jednak każda forma aktywności na świeżym powietrzu pomaga podnieść poziom witaminy D w organizmie – dlatego nawet jeśli bardzo Ci się nie chce, staraj się każdego popołudnia pójść choćby na krótki spacer.

Zbyt długie oglądanie telewizji

Jeśli po powrocie z pracy i zjedzeniu obiadu resztę popołudnia oraz wieczór spędzasz na kanapie przed telewizorem, to sumiennie „pracujesz” na cukrzycę typu 2. Nie chodzi już tylko o wspomniane wcześniej światło niebieskie, ale także o to, że brak ruchu sprzyja otyłości, która jest jednym z głównych czynników ryzyka cukrzycy.

Niejedzenie śniadania

Wychodzi z domu „na głodniaka”, a pierwszy posiłek zjadasz dopiero w okolicach południa, opychając się kanapkami lub niezdrowymi przekąskami? Nie zdziw się, gdy pewnego dnia zostanie u Ciebie zdiagnozowana cukrzyca typu 2. Rezygnacja ze śniadania powoduje duże wahania poziomu cukru we krwi, co jest czynnikiem wywołującym tę chorobę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie