Co to jest pozycja Trendelenburga i anty-Trendelenburga?

Krzysztof Jagielski
31.03.2020

Współczesna medycyna ma do dyspozycji bogaty arsenał środków pomagających w diagnozowaniu oraz leczeniu wielu schorzeń. Wśród nich znajdują się nie tylko leki czy też procedury medyczne, ale także inne rozwiązania, takie jak np. pozycja boczna ustalona, chwyt Heimlicha czy też pozycja Trendelenburga oraz anty- Trendelenburga. Dzisiaj postaramy się przybliżyć dwa ostatnie pojęcia, dowiemy się, kiedy stosuje się te pozycje i na czym polegają.

Odrobina historii medycyny

Nadworny lekarz Fryderyka Augusta III Saskiego Friedrich Trendelenburg był jednym z wybitniejszych chirurgów XIX wieku. Opracował wiele procedur medycznych, takich jak parowa sterylizacja, narkoza dotchawicza oraz stosował pozycję, w której pacjent ułożony był na plecach, w taki sposób, że głowa oraz tułów znajdowały się niżej niż kończyny dolne. Dzisiaj, takie ułożenie ciała znane jest jako pozycja Trendelenburga, co stanowi wyraz szacunku dla tego utalentowanego i pełnego pomysłów lekarza.

Według niego tego rodzaju sposób ułożenia pacjenta miał centralizować krążenie oraz działać przeciwwstrząsowo. Z metody tej korzystano często w trakcie I Wojny Światowej, a obecnie stosowana jako jest wspomaganie dostępu do organów wewnętrznych w trakcie badań lub zabiegów medycznych. Można z nią się spotkać w takich dziedzinach medycyny jak stomatologia, położnictwo czy też chirurgia. Znajduje także zastosowanie w fizjoterapii, jako element zwiększenia komfortu podczas długotrwałego leczenia.

Jej odmianą jest pozycja anty- Trendelenburga, czyli podniesienie głowy oraz tułowia ponad poziom kończyn pacjenta. Pomaga ona uzyskać lepszy dostęp do górnej części jamy brzusznej oraz narządów takich jak gruczoł prostaty. Pomaga ona także zwiększyć czynności oddechowe u pacjentów ze zdiagnozowaną nadwagą.

Współczesne zastosowanie pozycji Trendelenburga

Obecnie produkowane i dostępne na rynku meble medyczne, takie jak łóżka szpitalne, czy też stoły transportowe posiadają konstrukcję umożliwiającą ułożenie pacjenta we wspomnianych pozycjach. Mają one głównie za zadanie poprawę komfortu pacjenta, a zmiana jego ułożenia pobudza krążenie. W przypadku stomatologii pozycja taka ułatwia lekarzowi dostęp do jamy ustnej pacjenta, by wygodnie i dokładnie przeprowadzić proces leczenia.

Dzięki sklepom takim jak Innow wszelkiego rodzaju placówki medyczne mogą zostać wyposażone w nowoczesne łóżka oraz stoły transportowe zapewniające możliwość ułożenia pacjenta w wybranej pozycji. Z pewnością w wielu przypadkach jest to rozwiązanie przynoszące ulgę i zwiększające komfort podczas leczenia lub trwania procesu rehabilitacji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie