Co to jest plamka żółta

Andrzej Winnicki
28.02.2020

Żółta plamka to centralna część siatkówki oka, odpowiedzialna za największą rozdzielczość widzenia, związaną z największym zagęszczeniem czopków. Jej nazwa wynika z fotoreceptorów plamki, w których znajduje się żółty barwnik. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to coraz powszechniej występujące schorzenie w społeczeństwach zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte. Szacuje się, że w Polsce obecnie ok. 1,2 mln osób choruje na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Na czym polega to schorzenie i jak można mu przeciwdziałać?

Na czym polega AMD?

Żółta plamka w oku wraz z wiekiem jest narażona na zwyrodnienie powodujące utratę wzroku u osób po 50. roku życia. Występuje ono w dwóch postaciach:

- suchej - pojawiającej się u ok. 80-90 procent chorych, w której pogorszenie wzroku następuje stopniowo, ale sukcesywnie ogranicza możliwości widzenia centralnego; spowodowane jest to obumieraniem komórek odpowiedzialnych za odbieranie wrażeń wzrokowych oraz funkcjonowanie siatkówki w oku;

- wysiękowej - dotykającej ok. 10-15 procent chorych, w której pogorszenie, a czasem nagła utrata wzroku może wystąpić bardzo raptownie, nawet w ciągu kilku dni.

Zmiany spowodowane ze zwyrodnieniem plamki żółtej rozpoczynają się na ogół w jednym oku, przez co bywają zbyt późno dostrzegane. Najczęściej chory zgłasza się z problemem do okulisty po zauważeniu zmian dopiero w drugim oku, które, jak szacują obecnie badania, występują u ok. 40 procent chorych.

Jakie są czynniki ryzyka zwiększające możliwość pojawienia się AMD?

Współczesne badania nie określiły jeszcze w stu procentach przyczyny występowania zwyrodnienia plamki żółtej. Uznaje się jednak, że choroba ta może mieć przyczyny genetyczne, a ryzyko jej zwiększenia powiększają czynniki środowiskowe. Do głównych czynników ryzyka, które mogą przyczyniać się do pojawienia się AMD należą:

- przede wszystkim wiek - zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się u większości osób po 50. roku życia,

- płeć - choroba ta występuje częściej u kobiet niż mężczyzn,

- palenie papierosów, które według lekarzy, aż sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia schorzenia,

- otyłość - związane jest z nim obniżenie substancji w plamce, które odpowiadają za usuwanie wolnych rodników tlenowych,

- niewłaściwa dieta uboga w antyoksydanty, a zawierająca zbyt dużo cholesterolu i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na całkowite wyleczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Osobom cierpiącym na to schorzenie zaleca się stosowanie diety bogatej w luteinę oraz suplementy zawierające witaminę C i E. W codziennym funkcjonowaniu muszą zadbać one o dobre oświetlenie podczas czytania, szkło powiększające oraz wybieranie książek o większym druku. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zwyrodnienie-plamki-zoltej

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie