Ból po wyrwaniu zęba – jak sobie z tym poradzić?

Mariusz Siwko
15.04.2021

Wyrwanie zęba zawsze powinno być traktowane, jako ostateczność. Zdarza się jednak, że nie ma innego wyjścia, ponieważ ząb i miazga są tak zniszczone, że próby leczenia nie przyniosłyby spodziewanych efektów. Sama ekstrakcja zęba jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, natomiast u wielu pacjentów prawdziwe dolegliwości pojawiają się po ustaniu działania znieczulenia. Jak poradzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba? Sprawdź nasze wskazówki.

Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba?

To zależy od umiejscowienia zęba oraz zakresu zabiegu – jeśli stomatolog musiał dokonać nacięcia dziąsła, to ból spowodowany gojeniem się rany może się utrzymywać nieco dłużej. Przyjmuje się jednak, że średnio dolegliwości po ekstrakcji powinny ustąpić w ciągu 2-3 dni od wizyty u stomatologa.

Warto natomiast wiedzieć, że zupełnie naturalne jest promieniowanie bólu po ekstrakcji do ucha, szczęki, nawet szyi. Może się również pojawić silny obrzęk, który ustępuje po kilku dniach od zabiegu.

Co robić, gdy ból jest trudny do zniesienia?

W takiej sytuacji zaleca się sięgnięcie po niesteroidowe środki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym, dostępne w każdej aptece. Można zażywać lek na bazie ibuprofenu czy paracetamolu, najlepiej na przemian. Nie jest natomiast wskazane sięganie po środki zawierające kwas acetylosalicylowy, ponieważ powoduje on rozrzedzenie krwi, tym samym wydłużając okres gojenia się rany po ekstrakcji zęba.

Niektórym pacjentom bardzo pomaga regularne płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami o działaniu antybakteryjnym i odświeżającym. W porozumieniu ze stomatologiem można również sięgnąć po dostępne w aptece żele czy środki w sprayu, które znieczulają miejscowo.

Z domowych sposobów godne polecenia jest stosowanie zimnych kompresów – wystarczy owinąć kostki lodu bawełnianym ręcznikiem i przykładać w miejscu usunięcia zęba.

Kiedy do stomatologa?

Jeśli silny ból utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, a wręcz się nasila oraz obserwujemy bardzo nieprzyjemny zapach z ust, wówczas należy zgłosić się do stomatologa. Są to typowe objawy suchego zębodołu lub tworzenia się stanu zapalnego w miejscu ekstrakcji. Stomatolog musi obejrzeć ranę i ewentualnie ją wypłukać, a następnie założyć nowy opatrunek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie