Ból kręgosłupa - jak sobie z nim poradzić?

Andrzej Winnicki
31.07.2019

Ból kręgosłupa może skutecznie uprzykrzyć życie. Jest podstępny i dopada nas w najmniej spodziewanym momencie. Po pewnym czasie może nawet dojść do stanu zapalnego, dlatego warto rozważyć skorzystanie z masażu lub terapii manualnej. Co wybrać w tym przypadku? Czym różni się terapia manualna od masażu? Jakie zalety mają takie rozwiązania? Kiedy warto udać się do specjalisty?

Zalety masażu - kiedy warto?

Masaż pomaga w procesie wzmacniania mięśni okołokręgosłupowych, przywracając im napięcie. To wpływa na utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji, a także zapobiega rozwijaniu się wad postawy. Dodatkowe zalety to: uelastycznienie stawów, zapobieganie kontuzjom, przyspieszenie krążenia krwi, ujędrnienie skóry, zmniejszenie dolegliwości bólowych głowy, kręgosłupa, dotlenienie mięśni, regulacja pracy układu immunologicznego. Masaż leczy zazwyczaj objawy, a nie przyczyny wystąpienia bólu. To zasadnicza różnica między masażem, a terapią manualną.

Masaż kontra terapia manualna

Wiele osób uważa, że te dwa pojęcia są bardzo podobne. Jednak ich działanie na nasze ciało jest różne. Masaż ma za zadanie wpływać na napięcie mięśniowe, rozluźniając mięśnie i poprawiając metabolizm tkanek i ich funkcjonowanie. W efekcie dochodzi do rozluźnienia i zmniejszenia bólu. Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku spiętych mięśni. Jeśli jednak dochodzi do stanu zapalnego, masaż niekoniecznie będzie pomocny. W tym przypadku ulga będzie chwilowa.
Terapia manualna pozwoli natomiast dotrzeć do przyczyn bólu, wykorzystując różnorodne techniki pozwalające wrócić do sprawności.

Skuteczność terapii manualnej

Jeśli cierpimy na dokuczliwy ból kręgosłupa, wybierzmy terapię manualną. Polega ona na leczeniu dolegliwości układu ruchowego poprzez dotyk i nowoczesne techniki. W tej terapii chodzi głównie o pracę na wszystkich tkankach naszego ciała, co daje wiele możliwości w leczeniu różnych schorzeń i bólu.
Polega ona także na leczeniu przyczyn, a nie objawów bólu - przed zabiegiem pacjent przechodzi diagnostykę. Dzięki temu już od początku lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia i zaleci dodatkowe badania, jeśli zajdzie taka konieczność.

Leczenie za pomocą terapii manualnej

Terapeuta w czasie terapii manualnej wykonuje uciski za pomocą dłoni, w miejscach znajdujących się w pobliżu bólu. Ma to na celu przywrócenie ułożenia lub odblokowanie zablokowanych struktur. Uciskane są przede wszystkim tkanki miękkie (skóra, ścięgna, nerwy, mięśnie). Taki zabieg pozwala usunąć przyczyny bólu pleców, takie jak nieprawidłowe ułożenie kręgów w kręgosłupie.
Terapia manualna może dać zadowalające efekty, ale nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Niektóre przypadki wymagają dodatkowych konsultacji neurologicznych i przeprowadzenia dokładnych badań. Najczęściej jest to wymagane, gdy po kilku sesjach terapeutycznych ból nadal występuje.

Bóle kręgosłupa - jak sobie radzić?

Bóle kręgosłupa to powszechny problem dotykający coraz więcej osób. Wpływ na to ma także siedzący tryb życia. Dolegliwości wpływają na znacznie utrudnienie komfortu podczas codziennych obowiązków, prowadząc do pogorszenia jakości życia. W tej sytuacji szukamy ratunku z każdej strony. Najbardziej znaną formą terapii jest masaż, dlatego wiele osób się na niego decyduje. Warto zaznaczyć, że niektóre schorzenia wymagają podjęcia bardziej radykalnych kroków i konsultacji ze specjalistą. Terapia manualna pomoże w leczeniu przyczyn bólu kręgosłupa zwłaszcza wtedy, gdy są one związane ze stanem zapalnym. Specjaliści dobiorą leczenie tak, aby było najbardziej skuteczne dla pacjenta. Nie należy się bać nowoczesnych technik, gdyż są one coraz bardziej komfortowe i pomagają wrócić do pełnej sprawności.

Jak widać, zarówno masaże jak i terapia manualna mają swoje zalety. Każda metoda ma szereg zwolenników i przeciwników. Jeśli nie jesteśmy pewni, z czego warto skorzystać, skorzystajmy z porady fizjoterapeuty. On pozwoli dobrać najlepszą metodę do danego schorzenia, dbając o dobro każdego pacjenta. Dobór technik leczenia pozwoli szybko pozbyć się bólu, co wpłynie na poprawę jakości życia. Nie warto ignorować dolegliwości bólowych, najlepiej działać od razu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Centrum Rehabilitacji i Terapii OpenMedical

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie