Błędy w pielęgnacji suchej skóry

Remigisz Szulc
12.04.2021

Sucha skóra jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych. Nie musi to być wcale spowodowane stanem chorobowym, ale na przykład prostymi błędami popełnionymi na etapie pielęgnacji. W gabinetach kosmetologicznych bardzo często pojawiają się panie z suchą skórą, które nie mają świadomości, że nawet najlepsza terapia niewiele pomoże, jeśli nie zmienią swoich przyzwyczajeń. Te najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji suchej skóry omawiamy w naszym poradniku.

Natłuszczanie zamiast nawilżania

Typowym błędem jest stosowanie kosmetyków natłuszczających, które jednak wcale nie zapewniają nawilżenia skóry. Dobrym przykładem może być tutaj sięganie po różnego rodzaju emolienty. Nałożenie grubej warstwy np. oleju kokosowego niewiele pomoże, jeśli skóra pod nim jest skrajnie przesuszona.

Stosowanie kosmetyków matujących

Sucha skóra prezentuje się mało efektownie, dlatego wiele pań próbuje to maskować poprzez stosowanie kosmetyków matujących. Hamują one wydzielanie sebum, co prowadzi do efektu jeszcze większego przesuszenia. Dlatego pamiętaj: zanim zaczniesz stosować intensywny makijaż, najpierw przywróć swoją skórę do dobrego stanu.

Brak peelingu

Częstym błędem jest uleganie przeświadczeniu, że sucha skóra nie powinna być poddawana zabiegom peelingującym. To nieprawda. W rzeczywistości prawidłowo dobrany peeling świetnie wpływa na nawilżenie, ponieważ usuwa zrogowaciałą warstwę naskórka, dzięki czemu kosmetyki nawilżające mogą wnikać w głębokie warstwy skóry i przywrócić jej równowagę wodną.

Brak nawadniania od wewnątrz

Nawilżanie skóry od zewnątrz przy jednoczesnej rezygnacji z picia dużych ilości wody niegazowanej jest bez sensu. Skóra wymaga nawilżenia także od środka. Pamiętaj więc, aby w okresach, w których obserwujesz przesuszenie skóry, pić bardzo dużo wody – nawet do 3 litrów dziennie.

Zła dieta

Na przesuszenie skóry wpływ ma także to, co jemy. Jeśli w Twojej diecie brakuje naturalnych źródeł witaminy E, a przede wszystkim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, to będziesz walczyć z wiatrakami. Zacznij więc od wprowadzenia do diety np. ryb morskich, oleju lnianego, oleju konopnego czy oliwy z oliwek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie