Badanie EEG: na czym polega? Kiedy się je przeprowadza?

Maciej Piwowski
02.03.2020

Mózg to najważniejszy narząd ludzkiego organizmu. Wszelkie zaburzenia w jego funkcjonowaniu wymagają pilnej i szczegółowej diagnostyki. W tym celu wykonuje się między innymi badanie EEG, o którym słyszało stosunkowo niewiele osób. To z kolei może budzić nieuzasadnione obawy. W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie EEG i w jakich sytuacjach należy się mu poddać.

Czym właściwie jest badanie EEG?

Badanie EEG to inaczej elektroencefalografia, czyli badanie aktywności mózgu. Wykorzystuje się do niego specjalistyczny aparat nazywany elektroencefalografem, składającym się między innymi z elektrod przypinanych do ludzkiej głowy. Brzmi  mało przyjemnie, ale w rzeczywistości samo badanie jest całkowicie nieinwazyjne, nie wymaga wprowadzenia pacjenta w stan narkozy czy stosowania znieczulenia. Elektroencefalografia jest bezbolesna, a samo badanie trwa kilkadziesiąt minut. Pacjent przez cały czas pozostaje przytomny.

Badanie wykonuje się albo w ramach ubezpieczenia w NFZ (konieczne jest skierowanie), albo komercyjnie, w ramach prywatnej wizyty. Jeśli pacjent nie chce lub nie może czekać w kolejce, może się poddać badaniu odpłatnie – koszt wynosi około 120 złotych.

Warto wiedzieć

Samo badanie jest generalnie przeznaczone dla osób dorosłych, ale w szczególnych przypadkach przeprowadza się je nawet u noworodków.

Kiedy należy poddać się badaniu EEG?

Badanie to jest wykorzystywane w celu diagnozowania najróżniejszych zaburzeń w pracy mózgu. Wskazaniem jest chociażby zapalenie mózgu, uraz czaszkowo-mózgowy czy śpiączka, która musi zostać zróżnicowana.

Ponadto elektroencefalografia przeprowadza się w przypadkach:

  • Wykrycia guza mózgu
  • Wykrycia naczyniopochodnych uszkodzeń mózgu – na przykład po udarze
  • Licznych napadów padaczkowych
  • Zaburzeń pamięci
  • Niewytłumaczonych deficytów intelektualnych
  • Zaburzeń wzroku
  • Jąkania się
  • Niewyjaśnionych bólów i zawrotów głowy
  • Powtarzających się omdleń

Badanie EEG jest także wykorzystywane w diagnozowaniu zaburzeń snu, opóźnienia mowy oraz rozwoju psychoruchowego czy w celu monitorowania czynności mózgu w trakcie operacji tętnicy szyjnej i serca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie