Afazja, czyli „choroba Bruce’a Willisa”

Krzysztof Jagielski
27.04.2022

W marcu 2022 roku świat obiegła wiadomość, że słynny aktor Bruce Willis wycofuje się z przemysłu filmowego. W oświadczeniu rodziny czytamy, że przyczyną jest stwierdzenie u niego afazji. To poważne zaburzenie, które rzeczywiście uniemożliwia kontynuowanie kariery aktorskiej. Czym dokładnie jest?

Co to jest afazja?

Afazja to zespół zaburzeń skutkujących całkowitą utratą możliwości wysławiania się, czyli po prostu mówienia. Warto odróżnić afazję od dysfazji – w tym drugim przypadku osoba chora nadal ma zdolność mówienia, choć jest ona mocno ograniczona.

O afazji można mówić w przypadku osób, które nabyły umiejętność mówienia, natomiast utraciły ją z powodu częściowego lub całkowitego uszkodzenia struktur mózgu. Co ważne, afazję można zdiagnozować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Przyczyny afazji

Afazja jest efektem uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, czyli po prostu mózgu. Zwykle dochodzi do tego w wyniku doznania jakiegoś urazu, na przykład przy wypadku komunikacyjnym. Afazję może wywołać również udar mózgu.

U osób z afazją najczęściej obserwuje się niekorzystne zmiany w lewej półkuli mózgu. Czasami zmiany diagnozuje się w strukturach podkorowych lub we włóknach nerwowych w prawej półkuli.

Leczenie afazji

Afazja podlega leczeniu, a jego efekty mogą być naprawdę bardzo dobre. Wiele zależy tutaj jednak od przyczyny problemu, wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia. Leczenie sprowadza się głównie do podawania leków oraz wykonywania z pacjentem ćwiczeń logopedycznych.

Leczenie afazji w krótkim czasie może doprowadzić do tego, że pacjent będzie w stanie się wysłowić, choć zasób jego słownictwa niemal zawsze jest mocno ograniczony (można to obrazowo porównać do uczenia się mówienia na nowo – jak u dziecka).

W przypadku dzieci skuteczność leczenia afazji jest ściśle uzależniona od tego, jak wcześnie je wdrożymy. Dlatego rodzice nie powinni bagatelizować nawet niewinnych sygnałów, jak np. zapominanie słów przez dziecko czy niezabieranie głosu podczas rodzinnych dyskusji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie