5 domowych sposobów na zapalenie zatok przynosowych

Remigisz Szulc
23.01.2017

Zapalenie zatok przynosowych to jedna z najbardziej powszechnych, ale dokuczliwych dolegliwości górnych dróg oddechowych. Najczęściej towarzyszy jej uporczywy katar, czasami gorączka. Objawy trudno jest przegapić, ponieważ chory uskarża się na silny ból okolic nosa i głowy, nasilający się podczas schylania. Na szczęście są sposoby, aby sobie z tym poradzić bez użycia farmaceutyków. Oto 5 domowych receptur na zapalenie zatok przynosowych.

  1. Nalewka z czosnku i dziewanny – taka mikstura znakomicie pomaga w walce z zapaleniem zatok, przyspiesza leczenie choroby i pomaga udrożnić zatkany nos. Ponadto działa bakteriobójczo i nawilżająco na śluzówkę nosa. Do przygotowania nalewki potrzeba około 10 ząbków czosnku i kilku ususzonych kwiatów dziewanny. Całość zalej spirytusem i odstaw na 3 tygodnie w słoiku. Po tym czasie przelej zawartość do butelki. Nalewka jest gotowa do spożycia po około 5 miesiącach. Pij ją 3 razy dziennie, a poczujesz ulgę!
  2. Krojenie cebuli – nikt tego nie lubi, ale w przypadku zapalenia zatok jest to mniejsze zło. Wdychanie oparów cebuli lub czosnku znakomicie udrażnia zatkany nos, dlatego warto się przemęczyć. Jeśli zapach jest dla Ciebie zbyt drażniący, przygotuj sobie napar z tych warzyw lub dodaj je do herbaty/mleka.
  3. Inhalacja z soli morskiej – do wrzątku wsyp kilka łyżeczek soli morskiej, następnie pochyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać kilka minut. Efekt jest znakomity – nos się odetka, a ból zatok minie. Jeśli przygotowanie takiej inhalacji jest dla Ciebie zbyt kłopotliwe, zainwestuj w domowy, elektroniczny inhalator i kup kilka ampułek soli fizjologicznej.
  4. Inhalacja z ziół – jeśli zapaleniu zatok towarzyszy dokuczliwy katar, to dobrym sposobem jest zastosowanie inhalacji solnej z dodatkiem ziół działających rozkurczowo, jak rumianek, skrzyp polny czy pokrzywa. Do mikstury możesz także dodać odrobinę olejków eterycznych, które doskonale nawilżą śluzówkę i zmniejszą obrzęk nosa.
  5. Kompres z soli jodowo-bromowej – taką sól bez problemu kupisz w każdej aptece. Wysyp ją na patelnię i podgrzej. Następnie przełóż sól do płóciennego woreczka lub skarpetki. Taki kompres możesz przykładać do bolącego miejsca, a związki bromu i jodu skutecznie oczyszczą nos i zatoki. Pamiętaj, aby po kuracji przez kilka godzin nie wychodzić na chłodne powietrze.

Jeśli mimo zastosowania tych sposobów ból nie mija, a wręcz się nasila, pora na wizytę u lekarza. Poważne zapalenie zatok, któremu towarzyszy wysoka gorączka, będzie wymagać leczenia antybiotykiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie