Zmiany skórne u niemowląt

Krzysztof Jagielski
23.07.2019

Pierwsze dni życia dziecka, to moment kiedy obserwujemy je najintensywniej. Mały człowiek musi przyzwyczaić się do warunków panujących poza brzuchem mamy. Często  w tym okresie możemy zaobserwować zmiany skórne, z których jedne znikną samoistnie, a inne są objawem groźnej choroby. Oto kilka z nich.

Potówki – drobne krostki, które pojawiają się na skórze niemowlaka po przegrzaniu. Gruczoły potowe u nowonarodzonego dziecka są często niewykształcone i stąd pot zamiast wydostawać się na zewnątrz tworzy potówki. Zmiany te często znikają same na drugi dzień po kąpieli. Należy dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i nie zakładać dziecku zbyt wielu warstw ubrań.

Odparzenia – znajdują się najczęściej na skórze pod pieluszką dziecka. Przyczyną powstawania odparzeń jest brak cyrkulacji powietrza między skórą a pieluszką, przetrzymywanie dziecka przez długi czas w jednej, mokrej pieluszce. Na odparzoną skórę można zastosować maści z olejem lnianym lub cynkiem.  Profilaktycznie, szczególnie w pierwszych dniach życia, należy nakładać na newralgiczne miejsca niewielkie ilości kremu przeciw odparzeniom aby wzmocnić płaszcz  lipidowy naskórka.

Uczulenie na buzi (skaza białkowa) – krostki na twarzy dziecka pojawiają się kiedy dziecko jest uczulone  na białko występujące w mleku, mięsie, rybach bądź jajach – produktach zawierający te substancje. Należy wtedy zastosować u dziecka dietę, która będzie wykluczała alergizujące produkty. Najczęściej skaza białkowa przechodzi ok. 2 – 3 roku życia i po tym okresie nie trzeba już stosować diety eliminacyjnej.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – przewlekła choroba o podłożu alergicznym. Występuje do 12 miesiąca życia i może trwać do 5 lat. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się zaczerwienieniem, świądem, łuszczeniem się skóry. Występuje wtedy duża nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne takie jak substancje chemiczne zawarte w kosmetykach czy środkach czystości. Dziecko może być rozdrażnione, płaczliwe. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka wymaga często leczenia farmakologicznego w postaci maści ze sterydami, leków przeciwzapalnych i przeciwhistaminowych. Czasem stosuje się inhibitory kalcyneuryny mające działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Każde niepokojące objawy, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować należy skonsultować z lekarzem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie