Zapalenie pęcherza? Wypróbuj te sposoby wsparcia terapii

Jerzy Biernacki
28.06.2021

Zapalenie pęcherza jest przypadłością, która zdecydowanie najczęściej dotyka panie. To nic przyjemnego, ponieważ infekcja powoduje dyskomfort, szczypanie i świąd, a zbagatelizowana może ciągnąć się tygodniami. Po rozpoznaniu zapalenia pęcherza i rozpoczęciu terapii farmaceutykami możesz także stosować bardzo dobre sposoby wspierające i tym samym przyspieszające leczenie. Opisujemy je w naszym poradniku.

Pij dużo wody

W przebiegu leczenia zapalenia pęcherza bardzo ważne jest obfite nawadnianie organizmu. Powinnaś wypijać minimum 3 litry niegazowanej wody dziennie. Przyspieszy to wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych.

Napary ziołowe

Stare, sprawdzone metody stosowane przez nasze babcie nadal mogą być świetnym uzupełnieniem leczenia zapalenia pęcherza. Możesz samodzielnie przygotować różne napary ziołowe, na przykład z pokrzywy, mniszka lekarskiego czy bratka. Wypijaj napar rano i wieczorem, aby załagodzić objawy infekcji. To dużo lepszy sposób niż stosowanie ziołowych suplementów w tabletkach.

Wygrzewaj układ moczowy

Nic tak nie przynosi ulgi w przypadkach zapalenia pęcherza, jak porządne wygrzanie dróg moczowych. Możesz do tego użyć na przykład zwykłego termoforu. Odpoczywając przed telewizorem czy kładąc się na drzemkę koniecznie włóż sobie termofor między nogi. Możesz również z nim spać.

Niezawodne nasiadówki

Dawniej były podstawą leczenia zapalenia pęcherza, ale i dziś bardzo fajnie sprawdzają się w formie wsparcia terapii farmakologicznej. Nasiadówki to nic innego, jak kąpiel w gorącej wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, ziela nawłoci, krwawnika i szałwii. Wystarczy wsypać odrobinę każdego z ziół do szklanki, zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez kwadrans. Następnie wlej cały napar do kąpieli i posiedź w wodzie przez kolejne 15 minut.

Na koniec pamiętaj, aby w trakcie przechodzenia infekcji pęcherza ograniczyć lub wręcz zrezygnować z seksu – przynajmniej pochwowego. Warto również namówić partnera, aby sam poddał się badaniom w kierunku wykrycia bakterii wywołującej infekcję – będzie to badanie moczu oraz nasienia z posiewami.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.