Zapalenie dziąseł: objawy i przyczyny

Mateusz Nowak
18.11.2020

Zapalenie dziąseł jest bardzo problematyczną przypadłością, która nie tylko utrudnia szczotkowanie zębów, ale też może powodować szereg poważnych komplikacji – włącznie z groźnymi infekcjami ogólnoustrojowymi. Nigdy więc nie należy tego bagatelizować. Jakie są typowe objawy zapalenia dziąseł? Skąd to się właściwie bierze? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Objawy zapalenia dziąseł

Od razu warto zaznaczyć, że nie występują one od razu po tym, jak wystąpi przyczyna problemu, którą najczęściej jest odkładanie się płytki nazębnej. Widoczne skutki zapalenia dziąseł można zaobserwować u siebie po około 3-4 tygodniach od rozpoczęcia się tego procesu. Co ciekawe, różne stopnie natężenia zapalenia dziąseł notuje się nawet u 90 procent populacji. Statystycznie częściej na ten problem cierpią osoby po 35. roku życia.

Do kategorii typowych objawów zapalenia dziąseł zaliczymy przede wszystkim:

  • nadmierne tworzenie się płytki nazębnej,
  • brzydki zapach z ust,
  • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania,
  • nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno,
  • rozchwianie zębów,
  • obniżenie się szyjek zębowych,
  • niesmak i suchość w ustach,
  • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Przyczyn problemu jest niestety mnóstwo, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy na wczesnym etapie rozwoju choroby – a tym samym szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia. U niektórych pacjentów zapalenie dziąseł ma związek wyłącznie z brakiem dbałości o higienę jamy ustnej. U innych w grę wchodzą czynniki chorobowe czy przyjmowanie określonych leków.

Do zapalenia dziąseł można doprowadzić jedząc zbyt twarde produkty. Skutkuje to mechanicznymi uszkodzenia dziąseł, z czego łatwo może rozwinąć się stan zapalny. Inną przyczyną jest zbyt zapalczywe szczotkowanie zębów lub używanie zbyt twardej szczoteczki.

Jeśli chodzi o leki, których przyjmowanie może powodować zapalenie dziąseł, to należy tutaj wymienić przede wszystkim antybiotyki (ceefalosporyny) oraz leki stosowane w leczeniu padaczki i chorób układu krążenia.

Zapalenie dziąseł może być spowodowane niedoborami składników odżywczych, na czele z witaminą C oraz witaminami z grupy B.

Do tego dochodzą czynniki chorobowe. Zapalenie dziąseł często jest objawem towarzyszącym przy cukrzycy, białaczce, anoreksji oraz bulimii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.