Zanim pójdziesz do kosmetologa: sprawdzone sposoby na suche i popękane dłonie

Mateusz Nowak
21.01.2020

To jeden z najczęstszych problemów, który przybiera na sile zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Suche i popękane dłonie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także pieką i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Wiele osób od razu biegnie z tym do gabinetu kosmetologicznego, zapominając, że najpierw warto powalczyć z problemem własnymi siłami. Skuteczne sposoby na suche i popękane dłonie opisujemy w naszym poradniku.

Zacznij od zmiany mydła

Przyjrzyj się składowi mydła, którym obecnie myjesz dłonie. Czy przypadkiem nie zawiera ono agresywnych detergentów, sztucznych barwników i substancji zapachowych? Jeśli tak, to najwyższy czas na zmianę. Wybierz mydło o naturalnym składzie – może to być np. słynne mydło z Aleppo, do kupienia w każdym sklepie z biokosmetykami. Ma ono właściwości nawilżające, myjące, a jednocześnie nie podrażnia skóry.

Rada

Dłonie najlepiej jest myć w letniej lub lekko ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Niższa temperatura powoduje rozszerzanie naczynek krwionośnych, dzięki czemu skóra jest lepiej ukrwiona i odżywiona.

Po każdorazowym umyciu suchych i popękanych dłoni zaleca się też nałożenie kremu nawilżającego.

Rękawiczki ochronne

Jeśli Twoje dłonie mają tendencję do przesuszania i pękania, to koniecznie zakładaj rękawiczki ochronne robią porządki w domu, a już zwłaszcza myjąc naczynia i toaletę. Kontakt z silnymi detergentami działa na skórę drażniąco, co skutkuje właśnie nieprzyjemnymi problemami dermatologicznymi. Po zrobieniu porządków nałóż na dłonie krem nawilżający.

Uwaga na słońce

Wbrew pozorom w sezonie jesienno-zimowym słońce potrafi ostro operować, co również prowadzi do podrażnienia dłoni. Jeśli nie nosisz rękawiczek (a warto to robić nawet przy plusowej temperaturze), pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni kremem z filtrem UV – zwłaszcza wtedy, gdy planujesz dłuższy spacer.

Rada

Po powrocie do ciepłego pomieszczenia jak najszybciej nałóż na dłonie tłusty krem ze składnikami odżywiającymi, a następnie załóż cienkie bawełniane rękawiczki. Po 15 minutach Twoje dłonie będą wyglądać znacznie lepiej. Stosuj tę metodę również na noc.

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z problemem suchych i popękanych dłoni jest również regularne przygotowanie kąpieli regeneracyjnych. 3-4 razy w tygodniu zanurz dłonie w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego oraz oliwy z oliwek. Wystarczy 10 minut takiej kąpieli, by zauważyć wyraźną poprawę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.