Z pozoru niegroźne objawy typowo męskich chorób. Nie bagatelizuj ich!

Mateusz Nowak
26.07.2019

Stereotyp głosi, że mężczyźni traktują swoje zdrowie po macoszemu i zaczynają się nim interesować dopiero wtedy, gdy coś im dolega. Jest w tym dużo prawdy, co potwierdzają też bardzo słabe statystyki badań profilaktycznych dla panów. Mężczyźni rzeczywiście mają tendencję do bagatelizowania różnych objawów chorobowych, zwłaszcza tych z pozoru błahych. Tymczasem to właśnie one mogą być pierwszym sygnałem, że czas najwyższy udać się do lekarza.

Zaparcia

Niekoniecznie muszą być skutkiem złej diety czy siedzącego trybu pracy. W przypadku panów po 50. roku życia zaparcia są jednym z typowych objawów raka jelita grubego – trzeciego najczęściej diagnozowanego nowotworu w Polsce. Jeśli więc mężczyzna zauważy, że coraz częściej cierpi na zaparcia, a stan ten regularnie się też wydłuża, powinien jak najszybciej poddać się badaniom.

Otyłość brzuszna

Podobno każdy pan w średnim wieku powinien mieć brzuszek. To oczywiście nieprawda, a raczej wygodna wymówka, by móc z czystym sumieniem stosować złą dietę i wypoczywać w pozycji horyzontalnej. Otyłość brzuszna to efekt nie tylko obżarstwa i nadmiernego picia piwa, ale także jeden z najczęstszych skutków cukrzycy oraz chorób układu krążeniowego.

Chrapanie

Jest nie tylko bardzo irytujące dla partnerki, ale także może świadczyć o rozwoju poważnej choroby, jaką jest bezdech senny. Skutkuje ona chronicznym zmęczeniem, a w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Mężczyzna, który chrapie, bezwzględnie powinien poddać się badaniom kardiologicznym i podjąć leczenie.

Zaburzenia erekcji

Wstydliwy problem, o którym panowie bardzo niechętnie mówią. Tymczasem zaburzenia erekcji rzadko są chorobą samą w sobie. Znacznie częściej sygnalizują inne, jeszcze poważniejsze schorzenia, na czele z cukrzycą, niewydolnością nerek czy problemami z układem krążenia.

Kaszel

W przypadku palacza jest to typowy objaw rozwijającego się schorzenia dróg oddechowych – włącznie z nowotworem płuc. Co ważne, na kaszel mogą się uskarżać także panowie, którzy rzucili palenie wiele lat temu. Ponadto kaszel sygnalizuje przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli bardzo niebezpieczne i nieuleczalne schorzenie. W grę może również wchodzić astma lub choroby układu krążenia. Dokładna diagnostyka jest niezbędna!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.