Wypadanie włosów w wyniku niedoborów żywieniowych

Andrzej Winnicki
21.06.2022

Wypadanie włosów jest jednym z częstszych problemów urodowych. Jeśli od dawna obserwujesz przerzedzanie się Twojej fryzury i po każdej kąpieli wyjmujesz z odpływu wanny czy prysznica całe pukle włosów, to w pierwszej kolejności przyjrzyj się swojej diecie. Standardową przyczyną wypadania włosów jest niedobór podstawowych składników odżywczych. Więcej o tym czytaj w naszym poradniku.

Wypadanie włosów może być skutkiem niedożywienia

Nawet jeśli jesz – jak Ci się wydaje – wystarczająco dużo, to może się okazać, że z punktu widzenia dietetyki Twój organizm jest niedożywiony. Będzie tak, gdy występują w nim niedobory kluczowych składników: białka, aminokwasów, żelaza oraz cynku. To częsta przyczyna wypadania włosów, w tym tzw. łysienia rozlanego (gdy włosy wypadają na całej powierzchni głowy).

Co możesz robić nie tak?

Niedobory wyżej wymienionych składników odżywczych najczęściej występują u osób, które stosują głodówkę, a przynajmniej robią to bez odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz szybko schudnąć i przestajesz cokolwiek jeść, to nie zdziw się, gdy efektem ubocznym będzie właśnie nadmierne wypadanie włosów.

Przyczyną może być również stosowanie zbyt restrykcyjnej diety. W ostatnich latach na popularności zyskują różnego rodzaju diety-cud, które zakładają konieczność przyjmowania minimalnej ilości kalorii – na przykład do 1000 dziennie. To zdecydowanie za mało, nawet jeśli masz pracę siedzącą i niewielkie zapotrzebowanie energetyczne.

Wypadaniu włosów w wyniku niedoborów żywieniowych sprzyjają również diety jednoskładnikowe, które co jakiś czas wracają do mainstreamu i grożą np. skrajnym obniżeniem poziomu żelaza we krwi. Możemy do nich zaliczyć takie popularne monodiety, jak bezmięsna, niskobiałkowa, wysokotłuszczowa, owocowa etc.

Co robić?

Przede wszystkim przerwij stosowanie diety, która tak negatywnie odbija się na Twoim zdanie zdrowia. Zamiast tego przejdź na rozsądnie ułożoną dietę, dostarczającą niezbędnych składników odżywczych. Wyklucz niej natomiast cukry proste, na czele z tymi zawartymi w słodyczach oraz alkoholu.

W celu przyspieszenia powrotu włosów do dawnej formy możesz zacząć przyjmować suplementy diety, ale tylko w porozumieniu z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.