Wszystko o witaminie D

Marek Szydełko
17.08.2017

Witamina D jest uwalniana pod wpływem działania promieni słonecznych na skórę człowieka, stąd często mówi się , że to witamina słońca. Ma ona duży wpływ na prawidłową funkcjonalność układu odpornościowego i jest absolutnie niezbędna do dobrego funkcjonowania całego organizmu.

Witamina D – słońce w pigułce

To eliksir życia. Wpływa pozytywnie na zdrowie kości, zębów, pomaga w absorpcji wapnia i fosforu w komórkach jelita i wchłanianiu zwrotnego wapnia z nerek. Ma także bardzo duży wpływ na funkcjonowanie mięśni i systemu nerwowego. Witamina D chroni przed szeregiem chorób cywilizacyjnych, endokrynologicznych, metabolicznych i zapalnych. Jest także niezastąpiona we wszelkiego typu schorzeniach związanych z przewodem pokarmowym a także przy łuszczycy. Działa dobroczynnie na układ rozrodczy człowieka i pobudza produkcję peptydów przeciwbakteryjnych.

Gdzie szukać witaminy D

Oczywiście jak najczęściej (ale z głową!) wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Jednak w naszym klimacie jest to tylko możliwe od maja do października, toteż konieczne jest stosowne odżywianie i stosowanie suplementów diety. Witamina D jest w tłustych rybach, oleju z wątroby dorsza, wątrobie wołowej, jajkach, żółtym serze i krowim mleku.

Niedobór witaminy D

Wielu ludzi wciąż nie wie, jak bardzo zły w skutkach jest niedobór witaminy D w organizmie. Lekarze bagatelizują sprawę, przepisując ją najczęściej małym dzieciom, kobietom w ciąży i ludziom starszym. Nie robi się badań kierunku niedoborów witaminy D. A to wielki błąd. Kiedy jest jej za mało, człowiek ma problem z zaparciami i biegunkami, bólami mięśni, osłabieniem, pojawia się problem z pęcherzem, sennością, niespokojnym snem i skurczami mięśni. To tylko kropla w morzu innych złych skutków niedoboru tej witaminy. Co najgorsze człowiek narażony jest wtedy na choroby serca, astmę, depresję, nadciśnienie, cukrzycę, stwardnienie rozsiane, choroby autoimmunologiczne oraz onkologiczne.

Jak wykryć niedobór witaminy D

Oczywiście trzeba obserwować swoje ciało. Jeśli któreś z powyższych przykładów zostaną zlokalizowane w organizmie, jeśli pojawią się kłopoty natury psychicznej (depresja, nerwice, płaczliwość itd.), należy udać się do lekarza. Jest to proste badanie z krwi, które wskaże poziom witaminy D w organizmie. Niestety, wciąż mało osób o tym wie lub zaniedbuje badanie, czego skutki bywają niestety często fatalne.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.