Wsparcie psychologiczne dla rodzica

Mateusz Nowak
20.08.2020

Kiedy w życiu rodziny pojawiają się trudne sytuacje związane z relacją rodzic-dziecko, pomoc psychologiczna może pomóc w uporządkowaniu emocji, spojrzeniu na problem z nowej perspektywy i poszukiwaniu satysfakcjonujących rozwiązań.

Rodzicielstwo jest najczęściej dużą radością, ale też ogromnym wyzwaniem. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak ukształtować młodego człowieka nie zapominając przy tym o swoim rozwoju i swoich własnych potrzebach? Szeroki i łatwy dostęp do wiedzy uwalnia współczesnych rodziców od bagażu popularnych mitów, które niegdyś funkcjonowały w powszechnej świadomości, a negatywnie wpływały na relację rodzic-dziecko. Jednak dostęp do wiedzy może też być dużym obciążeniem - wiemy teraz jak należy wszystko zrobić w najlepszy możliwy sposób. Dlatego, za każdym razem, kiedy zajmujemy się dzieckiem - usypiamy, karmimy, nosimy czy kiedy mówimy do niego - nie porównujemy się do naszej mamy, sąsiadki czy koleżanki, ale do eksperta z internetu.

Porównania z innymi

W wielu rodzicach może to wywoływać poczucie winy lub poczucie bycia niewystarczającym rodzicem. Może się też tak zdarzyć, że codzienne napięcia, relacje małżeńskie, kryzysy finansowe lub duże zmiany życiowe sprawią, że relacje rodzinne staną się zbyt skomplikowane, pełne żalu i konfliktów. Rodzic może mieć poczucie, że zawiódł i nie wypełnia swojej roli w odpowiedni sposób. Warto pamiętać, że samopoczucie rodzica ma ogromny wpływ na funkcjonowanie dziecka. I tak jak instruują w samolocie - zanim podamy tlen dziecku, trzeba maskę tlenową założyć sobie. Taką maską może być terapia.

Terapia dla rodzica

Terapeuta pomoże lepiej zrozumieć dynamikę relacji rodzic-dziecko, pomoże zrozumieć lęki, obawy i zarzuty rodzica. Terapeuta pomoże odbudować zasoby dzięki którym łatwiej jest zrozumieć dziecko i z nim współpracować. Wielu rodziców może powstrzymywać brak czasu, jednak dobrze wiedzieć że można też skorzystać z terapii online. Terapia online umożliwi skorzystanie z profesjonalnego wsparcia w Twoim domu, o dogodnej porze: kiedy dzieci już zasną, kiedy są na zajęciach dodatkowych czy kiedy znajdują się pod opieką innego członka rodziny. Serwis trzymsie.pl skupia dobrych terapeutów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu terapii online. Skorzystanie z platformy łączącej terapeutów z klientami gwarantuje bezpieczeństwo płatności i poufność rozmów.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.