Wrzody żołądka: objawy i leczenie

Krzysztof Jagielski
25.02.2021

Wrzody żołądka należą do jednej z najbardziej nieprzyjemnych i kłopotliwych chorób układu pokarmowego. Ich przyczyn jest wiele, a wśród tych najważniejszych wymienia się chociażby stres oraz złą dietę. Na wrzody mogą cierpieć setki tysięcy Polaków, jednak spora grupa chorych nie zdaje sobie z tego sprawy, bagatelizując nawet wyraźne sygnały. Stąd warto przypomnieć, jakie są objawy wrzodów żołądka. W naszym poradniku podpowiadamy też, na czym polega leczenie tej przypadłości.

Sprawdź, czy masz te objawy

Objawy wrzodów żołądka nie muszą być swoiste i czasami łatwo je pomylić np. z lekką niestrawnością. Jeśli jednak występują regularnie lub nawet przewlekle, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na konsultację gastrologiczną.

Do najważniejszych objawów wrzodów żołądka zaliczamy:

  • Ból w środkowej części brzucha, poniżej mostka lub tuż nad pępkiem – pacjenci uskarżają się na pieczenie, może temu towarzyszyć również uczucie głodu i to pomimo wcześniejszego zjedzenia posiłku;
  • Mdłości;
  • Odbijanie;
  • Zgaga;
  • Wymioty;
  • Tak zwane „ssanie” o poranku lub nawet w nocy, czyli uczucie silnego głodu, które można uciszyć zjadając cokolwiek lub wypijając jakiś napój;
  • Przy wrzodach żołądka dolegliwości bólowe nasilają się zaraz po jedzeniu;

Leczenie wrzodów żołądka

Wrzody żołądka najczęściej wywołuje bakteria Helicobacter pyroli, dlatego leczenia skupia się na jej wyeliminowaniu z organizmu pacjenta. Przez 7 dni przyjmuje on mieszankę antybiotyków, a także lek z grupy blokerów pompy protonowej – jego zadaniem jest znaczne zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Dodatkowo pacjent przyjmuje środki osłaniające śluzówkę żołądka oraz zasuszające wrzody.

Warto wiedzieć

Leczenie operacyjne jest ostatecznością i dotyczy tylko około 10% pacjentów.

W leczeniu i późniejszej profilaktyce wrzodów żołądka kluczową rolę odgrywa dieta. Należy z niej wyeliminować takie produkty, jak pieczywo żytnie i razowe, naleśniki, pierogi, fast foody, ryby, grzyby, grube kasze, smażone mięsa, mielone wędliny, kwaśną śmietanę, rzodkiewkę, smalec, ocet, chrzan, musztardę czy torty. Lista zakazanych produktów jest niestety bardzo długa, stąd pacjent z wrzodami musi się przygotować na przejście na drakońską dietę eliminacyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie