Dla ofiary wczesne odnalezienie może znaczyć różnicę między życiem i śmiercią
Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego organizuje Warsztaty/Seminarium poświęcone tematyce osób zaginionych. Przedmiotem zajęć będzie prezentacja możliwości systemu opartego na mapach cyfrowych oraz specjalnemu oprogramowaniu wykorzystującego system nawigacji satelitarnej. Prace nad tym systemem trwały wiele lat i zostały właśnie wdrożone w służbę górską GP GOPR dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, jako jeden z najnowocześniejszych tego typów systemów w Europie
Warsztaty odbędą się w dniu 09.09.2011. W Stacji Centralnej Grupy Podhalańskiej GOPR. Ilość miejsc niestety jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest otrzymanie potwierdzenia z GP GOPR wraz, z którym zostaną wysłane informacje szczegółowe.
Wstępne zgłoszenia uczestnictwa należy przesłać na adres warsztaty@gopr-podhale.pl.
W razie braku informacji lub informacji rozbieżnych, nie ścisłych, ograniczonych z różnych powodów Grupa Podhalańska GOPR posiłkuje się danymi statystycznymi i teoretycznymi na bazie, których może budować obszary do przeszukania. Dane te pochodzą z autentycznych akcji poszukiwawczych własnych jak i innych organizacji na świecie. Oparte są o badania dotyczące postępowania osób zaginionych w różnym terenie. Ilość badanych przypadków to ok. 50000, a ilość analizowanych akcji poszukiwawczych ok. 17000. Klasyfikowanie osób zaginionych odbywa się na podstawie wywiadu i jest umiejętnością, którą musi wykazać się ratownik planujący działania poszukiwawcze (planista). Wypracowanie odpowiednich pytań w wywiadzie osobowym dla poszczególnych grup osób zaginionych jest następnym punktem, który pozwoli prawidłowo zaplanować poszukiwania.
Osoby poszukiwane w chwili obecnej podzielone są na 41 grup. Podział ten jest dokonany na podstawie ich wieku, działalności, jaką wykonują, jednostki chorobowej, warunków terenowych i znacznej ilości powtarzających się przypadków.
W zależności od klasyfikacji poszukiwanej osoby planiści Grupy Podhalańskiej GOPR mogą użyć lub posiłkować się takimi narzędziami statystycznymi jak:
Następnym ważnym elementem pomagającym prowadzić prawidłowo akcję poszukiwawczą jest bieżąca analiza, ale również analiza po zakończeniu akcji. Aby prawidłowo można było ją dokonać ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zbierają odpowiednie dane z przeprowadzonej akcji, które następnie są przetwarzane, jako dane statystyczne. Wypracowanie odpowiednich kroków postępowania ratowników w czasie prowadzenia działań poszukiwawczych jest kolejną umiejętnością, która podnosi prawdopodobieństwo odnalezienia. Standardy takie wynikają ze statystyki i analiz poszczególnych akcji i są przypisane do poszczególnych grup ludzi poszukiwanych.
W planowaniu działań ratowniczych stosuje się różne narzędzia i metody. Ich różnorodność i łatwość w wykorzystaniu są cechami mającymi kluczowe znaczenie dla skuteczności podejmowanych działań. W Grupie Podhalańskiej rozpoczął pracę system wspomagania poszukiwań w ramach, którego powstało zaplecze informatyczne pozwalające wykorzystać GIS do poszukiwań oraz wyposażono ratowników i planistów w sprzęt najwyższej klasy. W Centrum Koordynacji Ratownictwa GOPR w Rabce zbudowana została serwerownia, będąca informatycznym sercem systemu. Na serwerze i komputerach zainstalowane jest oprogramowanie GIS firmy ESRI, służące do rozbudowanych analiz terenu (np. sieć dróg, potoków, zbiorników wodnych, pokrycie roślinnością, zabudowaniami, ukształtowanie terenu, zdjęcia lotnicze – ortofotomapy i inne) wspomagające podejmowanie decyzji podczas poszukiwań i innych działań ratowniczych. Możliwe także stało się wreszcie wykorzystanie danych statystycznych do analiz konkretnego terenu podczas działań, co pozwala wyznaczać strefy i obszary z matematyczną dokładnością. Stworzony został wysunięty w teren punkt dowodzenia (na samochodzie Land Rover), który dysponuje rozbudowanymi zasobami stacji ratowniczej (łączność, nawigacja, zasilanie, elementy zaplecza socjalnego i inne). Zespoły poszukiwawcze są monitorowane i ich pozycje są przekazywane zdalnie bezpośrednio do punktu dowodzenia, dzięki czemu prowadzący akcję ma w czasie rzeczywistym pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w terenie. Dzięki wykorzystaniu technologii mobilnych możliwe stało się zdalne (w terenie) rozdzielanie zadań i ich modyfikacja w trakcie akcji. Urządzenia służące do nawigacji (wyposażone w GPS palmtopy) są kolejnym narzędziem komunikacji pomiędzy punktem dowodzenia i patrolami. Duże usprawnienia pojawiły się także w pracy przewodników psów. Zostali wyposażeni w urządzenia lokalizujące i zapisujące pracę ich psów w terenie.