Uwaga! Od 1 lipca rośnie wysokość zasiłku chorobowego

Maciej Piwowski
13.07.2023

Od 1 lipca 2023 roku zasiłek wypłacany na L4 będzie wyższy. Ma to związek z podwyżką płacy minimalnej. Osoby zmuszone do pójścia na zwolnienie chorobowe otrzymają nieco więcej pieniędzy z tytułu zasiłku, a po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Wyższy zasiłek chorobowy od 1 lipca – ile wyniesie?

Od 1 lipca zmienia się podstawa wymiary zasiłku chorobowego. Będzie ona obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia, jakie pracowników otrzymywał w okresie ostatnich 12 miesięcy. Podstawa dla osoby, która pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, wynosi nie mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę obniżone o 13,71 proc.

W drugim półroczu 2023 roku zasiłek chorobowy wyniesie więc dokładnie 3106,44 zł, co stanowi zauważalną podwyżkę – do końca czerwca kwota zasiłku to 3011,52 zł.

Przypomnijmy, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim otrzymuje 80 proc. podstawy wymiaru składki, bez względu na to, czy leży w szpitalu, czy kuruje się w domu.

Prawo do pobierania 100 proc. zasiłku mają osoby przebywające na L4 w związku z ciążą, gruźlicą lub hospitalizacją spowodowaną oddaniem tkanek, narządów lub komórek do przeszczepu – dotyczy to również badań poprzedzających przeszczep.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie