Upławy: sprawdź, o czym może świadczyć barwa wydzieliny

Antoni Kwapisz
05.08.2020

Upławy, czyli charakterystyczna wydzielina z pochwy, to dość powszechny problem dotykający wielu kobiet. Mnóstwo pań to bagatelizuje, zrzucając wszystko na karb np. przeziębienia czy cyklu miesiączkowego. Tymczasem barwa wydzieliny może bardzo dużo powiedzieć o przyczynie tego zjawiska, a tym samym o potencjalnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu.

Białe upławy

Najczęściej zdradza je bardzo nieprzyjemny zapach, a sama wydzielina ma konsystencję zsiadłego mleka. Niezawodnie świadczy to o infekcji grzybiczej, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawia się zaczerwienienie oraz świąd. Objawy te mogą się nasilać zaraz po stosunku. Przyczyną najczęściej jest zakażenie drożdżakami. Białe upławy warto jak najszybciej skonsultować z ginekologiem, który przepisze Ci odpowiedni środek farmakologiczny.

Szare upławy

Szara wydzielina z pochwy również wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, porównywalny z aromatem ryby. Jest to typowy objaw infekcji bakteryjnej, co może być skutkiem osłabienia układu odpornościowego czy niezachowania dostatecznej higieny np. podczas kontaktów seksualnych. Dodatkowo przy infekcji bakteryjnej pojawia się świąd i pieczenie. To również wymaga pilnej konsultacji z ginekologiem.

Zielone upławy

Taka barwa wydzieliny może sugerować nadżerki, co potwierdza także bardzo nieprzyjemny zapach oraz swędzenie i pieczenie sromu. Bagatelizowanie tych objawów w krótkim czasie może doprowadzić do bolesnych kontaktów seksualnych oraz plamień między miesiączkami. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza!

Żółte upławy

Żółte lub żółtozielone zabarwienie wydzieliny z pochwy wskazuje na zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Kolejnym objawem tej infekcji jest bolesne oddawanie moczu oraz wyraźny dyskomfort towarzyszący stosunkom seksualnym.

Różowe upławy

Choć taki kolor wydzieliny jest wyjątkowo niepokojący, to w większości przypadków nie ma się czym martwić. Może to wskazywać chociażby na owulację czy początek ciąży. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć np. polip szyjki macicy.

Brązowe upławy

Jeśli zauważysz upławy o takim zabarwieniu, pilnie zgłoś się do lekarza. Brązowa wydzielina zawiera krew, co może wskazywać na nadżerki, raka szyjki macicy, polipy czy mięśniaki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.