Tych leków nigdy nie przyjmuj bez konsultacji z lekarzem

Mariusz Siwko
04.12.2023

Wielu z nas ma w domowej apteczce mnóstwo różnych leków. Badania pokazują, że Polacy to prawdziwi lekomani na tle Europy – sięgamy po ogromne ilości farmaceutyków, szczególnie przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz suplementów diety. Tym bardziej warto wiedzieć, że są takie grupy leków, których nigdy nie należy brać na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Antybiotyki

Stosowanie antybiotyków bez wyraźnego zalecenia lekarza jest lekkomyślne i przyczynia się do coraz poważniejszego problemu zdrowotnego, czyli postępującej antybiotykoodporności bakterii. Jeśli masz w domu niezużyty antybiotyk, to wyrzuć go i nie sięgaj po niego np. wtedy, gdy dostaniesz wysokiej gorączki.

Opioidy

Leki opioidowe są bardzo popularne w USA, gdzie przyczyniły się do niesławnej epidemii opioidowej. W Polsce ich dostępność jest mocno reglamentowana. Jeśli masz takie leki w domowej apteczce, to sięgaj po nie wyłącznie po konsultacji z lekarzem i nigdy na umiarkowany ból – grozi to uzależnieniem.

Leki psychotropowe

Preparaty stosowane w leczeniu chorób psychicznych nie są „cudownymi tabletkami na szczęście”,  czego wiele osób niestety nie rozumie. Mając dostęp do leków psychotropowych nigdy nie należy po nie sięgać bez wyraźnych wskazań medycznych i konsultacji z lekarzem psychiatrą.

Leki na serce

Podwyższone ciśnienie, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej? Takie objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, a nie sięgania po leki kardiologiczne, które np. przyjmuje ktoś z rodziny. Takie działanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie