Trądzik u mężczyzny – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Krzysztof Jagielski
12.09.2016

Okres dojrzewania masz już dawno za sobą, ale wciąż na twarzy, plecach i klatce piersiowej dostrzegasz brzydkie krosty? Spokojnie, nie jesteś wyjątkiem. Trądzik u mężczyzny to bardzo powszechne zjawisko, z którym można sobie poradzić. Konieczne będzie jednak wdrożenie kompleksowego leczenia.

Trądzik u mężczyzny – przyczyny

Pojawienie się trądziku u dojrzałego mężczyzny z reguły ma związek z aktywnością hormonów, a konkretnie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Największy udział w tym ma testosteron, który działa na gruczoły łojowe zmuszając je do produkcji nadmiernych ilości sebum. Skóra zaczyna się przetłuszczać, ujścia gruczołów łojowych się zatykają, w efekcie na twarzy i m.in. na plecach pojawiają się krostki wypełnione ropą.

Pamiętaj

Krostek nie wolno wyciskać. Prowadzi to do podrażnienia skóry, ale przede wszystkim wpływa na rozwój trądziku, ponieważ dochodzi do rozprowadzenia po całej twarzy znajdujących się w ropie bakterii.

Trądzik u mężczyzny może mieć związek z przyjmowanymi lekami – najczęściej w grę wchodzą wszelkiej maści sterydy (stąd charakterystyczny wygląd skóry u sportowców stosujących doping anaboliczny).

Kolejnymi przyczynami mogą być zła dieta, stres oraz czynniki środowiskowe. Nie zawsze mają one bezpośredni wpływ na wystąpienie trądziku, ale powodują pogorszenie wyglądu skóry i pogłębiają problem.

Warto wiedzieć

Istnieje także dziedziczna postać trądziku, którą wywołują bakterie bytujące w ujściach gruczołów łojowych. Taka postać trądziku jest trudna w leczeniu – wymaga przede wszystkim stałej pielęgnacji skóry.

Jak poradzić sobie z problemem?

Jeśli zauważysz u siebie trądzik, najlepiej od razu zgłoś się do dermatologa. Ten przepisze Ci specjalne maści pielęgnacyjne, których składniki powinny wyregulować pracę gruczołów łojowych. W przypadku poważniejszych postaci trądziku niezbędne może być wdrożenie leczenia antybiotykami.

Uważaj natomiast na reklamowane specyfiki drogeryjne. Te zwykle bazują na alkoholach, dlatego ich stosowanie prowadzi do przesuszenia skóry. Chwilowa poprawa wyglądu cery jest złudna. Gruczoły łojowe w reakcji obronnej zaczną produkować jeszcze więcej sebum, co spowoduje powrót trądziku, często w jeszcze gorszej postaci.

Uważaj także na wszelkie kosmetyki do twarzy, które mogą uczulać i wywoływać reakcję trądzikową. Pamiętaj, że jednorazowa maszynka do golenia może być użyta tylko raz, a wielorazowa po każdym użyciu powinna zostać zdezynfekowana.

Trądzik u mężczyzny nie jest powodem do wstydu. Nie świadczy o niedojrzałości Twojego organizmu. Można z nim skutecznie walczyć, ale tylko pod warunkiem stosowania się do zasad, o których przed chwilą przeczytałeś.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.