Trądzik u dorosłego mężczyzny: jak sobie z tym poradzić?

Mariusz Siwko
10.02.2020

Powszechnie uważa się, że trądzik jest problemem dorastających nastolatków. Tymczasem jak pokazują badania, dotyka on pond 40% mężczyzn w wieku od 20 do 29 lat. Z trądzikiem zmaga się też nawet co trzeci mężczyzna po trzydziestce. Najczęstszą przyczyną są lekkie zaburzenia hormonalne, ale w grę wchodzi również stres i zła dieta. Warto zatem wiedzieć, jak poradzić sobie z trądzikiem u dorosłego mężczyzny.

Najpierw wizyta u dermatologa

Trądzik u dorosłego mężczyzny może mieć wiele przyczyn, dlatego nie ma sensu zgadywać i zaczynać od kuracji dostępnymi w aptece specyfikami. Znacznie rozsądniej będzie umówić się na wizytę u dermatologa, który może zdiagnozować na przykład łojotok. Specjalista zaproponuje pacjentowi odpowiednią kurację. W grę nierzadko wchodzi stosowanie leków doustnych (głównie retinoidów), jednak znacznie częściej wystarczą środki do użytku zewnętrznego.

W ciężkich postaciach trądziku lekarz może przepisać pacjentowi antybiotyk, a po zaleczeniu infekcji dalszą terapię z wykorzystaniem produktów zawierających na przykład nadtlenek benzoilu, adapalen czy inwermektynę.

Ważna jest codzienna pielęgnacja

Trądzik u dorosłego mężczyzny najczęściej ma związek z cerą tłustą, która z oczywistych powodów wymaga intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie można tego zaniedbywać, ponieważ problem będzie nawracać. Do codziennej pielęgnacji najlepiej jest używać – paradoksalnie – środków działających nawilżająco. Błędem jest natomiast sięganie chociażby po toniki. Przesuszając skórę zmusza się organizm do ponadnormatywnej produkcji łoju w celach ochronnych, co z kolei powoduje dalsze tworzenie się nieestetycznych krost wypełnionych płynem surowiczym.

Kolejną ważną kwestią, z której mężczyźni nie zawsze zdają sobie sprawę, jest stosowanie się do podstawowych zasad higieny podczas golenia. Przede wszystkim nie należy używać maszynki jednorazowej kilkakrotnie. Po jednym użyciu od razu wyrzucamy ją do kosza, by nie dopuścić do gromadzenia się bakterii na twarzy.

Mężczyzna dotknięty ostrą postacią trądziku na etapie leczenia może stosować odpowiednie kosmetyki maskujące, ale dopiero po konsultacji z dermatologiem. Gros takich kosmetyków może wręcz zaostrzać objawy trądziku, stąd lepiej nie wyszukiwać ich w kosmetyczce partnerki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.