Tak nieświadomie szkodzisz swoim nerkom

Marek Szydełko
07.09.2020

Nerki pełnią kluczową funkcję w ludzkim organizmie, a ich choroby należą do tych najbardziej dokuczliwych. Nie da się ich całkowicie zastąpić, stąd rozsądnie jest o nie dbać. Problem w tym, że wielu z nas nieświadomie zwiększa ryzyko poważnych chorób nerek, również na co dzień, podczas pracy, zabawy, odpoczynku. Sprawdź, jakie zachowania szczególnie szkodzą Twoim nerkom.

Picie zbyt małej ilości wody

Picie wody ma na celu nie tylko ugaszenie pragnienia, ale także ułatwienie usuwania toksyn z organizmu. Gdy ciało się odwadnia, rośnie udział szkodliwych produktów przemiany materii, co z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie dla nerek. Dlatego warto sobie zakodować: pijemy minimum 2 litry wody dziennie, nie wliczając do tego zup, kawy czy wody zawartej w produktach spożywczych.

Wstrzymywanie wizyty w toalecie

Idealnie byłoby korzystać z toalety natychmiast po tym, gdy poczujemy taką potrzebę. Wiadomo jednak, jak to wygląda na co dzień. Wiecznie zagonieni odwiedzamy toaletę dopiero wtedy, gdy już naprawdę musimy, a to – jak się okazuje – również szkodzi nerkom i całemu układowi moczowemu. Bakterie zawarte w moczu mogą przenikać z pęcherza do nerek, prowadząc do ich poważnej choroby.

Wyziębianie dróg moczowych

Szczególnie narażone są na to kobiety, które w imię efektownego wyglądu nie dbają o to, aby zabezpieczyć swoje drogi moczowe przed niskimi temperaturami. Chodzenie w kusej spódniczce zimą nie jest najlepszym pomysłem i może w prostej linii doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu nerek. Każda infekcja dróg moczowych wiąże się bowiem z ryzykiem uszkodzenia tych niezwykle ważnych narządów.

Za dużo soli

Zdecydowana większość Polaków spożywa zbyt wiele soli, co jest efektem naszych upodobań kulinarnych. Lubimy pikantne, wyraziste w smaku potrawy, ale taka dieta może się szybko zemścić. Nadmiar soli w diecie powoduje wzrost stężenia białka w moczu, z którego usuwaniem nerki stopniowo przestają sobie radzić. Dodatkowo przesadzanie z solą prowadzi do nadciśnienia tętniczego, które również jest bardzo niekorzystne dla nerek.

Nerkom nie służą również inne szkodliwe nawyki, na czele z paleniem papierosów oraz – wbrew obiegowej opinii – nadużywaniem alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.