Szybka pomoc przy ostrym bólu zęba

Krzysztof Jagielski
11.07.2022

Ból zęba potrafi pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli dokucza Ci np. w sobotnie popołudnie, gdy nie masz już możliwości skorzystać z pomocy stomatologa, to musisz radzić sobie na własną rękę. Jest kilka sposobów wartych wypróbowania. Najlepsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Zażyj lek przeciwbólowy

To podstawowa sprawa i zwykle pierwsza forma pomocy, ponieważ każdy z nas ma w domowej apteczce jakiś lek przeciwbólowy. Ten na bazie paracetamolu może być zbyt słaby, dlatego zacznij od ibuprofenu lub naproksenu, ewentualnie przy kolejnej dawce sięgając po paracetamol. Pamiętaj przy tym, aby nie przekraczać zalecanej dobowej dawki substancji czynnej, co mogłoby wpędzić Cię w jeszcze większe problemy zdrowotne.

Zastosuj domowe sposoby na ból zęba

Lista takich domowych sposobów jest całkiem długa. Umieścimy na niej te, które rzeczywiście mogą się okazać dość skuteczne w łagodzeniu ostrego bólu zęba. Są to:

  • płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, rumianku lub wodą z dodatkiem sody oczyszczonej,
  • przyłożenie do bolącego zęba wacika kosmetycznego nasączonego naparem z goździków lub olejkiem imbirowym,
  • przyłożenie do bolącego zęba wacika nasączonego jodyną.

Od razu warto też podkreślić, że wbrew popularnemu mitowi nie są to sposoby na „zatrucie” zęba. Przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

Medytacja może zdziałać cuda

Niedoceniana i często wyśmiewana medytacja okazuje się być naprawdę dobrym sposobem na uśmierzenie bólu zęba, czy raczej na nieskupianie się na nim. Jeśli nie masz doświadczenia w medytacji, to zacznij od przyjęcia wygodnej pozycji siedzącej, zamknięcia oczu, wyrównania oddechu i pomyślenia o czymś bardzo przyjemnym. Lepsze efekty może przynieść medytacja w wannie wypełnionej gorącą wodą z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego.

Gdy ból nie ustępuje, a wręcz się nasila

W takiej sytuacji nie ma już na co czekać. Ostry ból zęba wskazuje na infekcję bakteryjną, która może się przenieść na inne organy, włącznie z sercem. Wejdź do Internetu i poszukaj w okolicy gabinetu świadczącego nocną i świąteczną pomoc stomatologiczną (raczej nie licz na NFZ – takie usługi w większości przypadków są realizowane prywatnie).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.