Szczoteczka ortodontyczna - niezbędna przy aparacie na zęby

Marek Szydełko
05.08.2020

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego przysparza kilku trudności, zwłaszcza w początkowym etapie. Mycie zębów oraz dbanie o czystość samego aparatu ortodontycznego jest proste, jeśli stosuje się odpowiednio dobraną szczoteczkę ortodontyczną. Jak właściwie stosować szczoteczkę do aparatu ortodontycznego?

Co to jest szczoteczka ortodontyczna?

Leczenie ortodontyczne, zwłaszcza z zastosowaniem stałego aparatu na zęby, powoduje trudności z właściwym wyczyszczeniem zębów. W wyniku umieszczenia w jamie ustnej dodatkowych elementów (takich jak zamki i łuki aparatu) powstają miejsca o znacznie ograniczonym dostępie. Generuje to spore utrudnienia w prawidłowym usuwaniu resztek pokarmowych oraz filmu bakteryjnego. 

W celu zwiększenia poziomu higieny, warto sięgnąć po szczoteczkę ortodontyczną. Została ona stworzona przez specjalistów z zakresu ortodoncji, by ułatwić pielęgnację zębów przy aparacie ortodontycznym. Posiada małą główkę z włosiem o odpowiedniej długości, właściwą do dokładnego i bezpiecznego czyszczenia nawet drobnych elementów aparatu na zębach. 

Ortodontyczna szczoteczka do zębów to szczoteczka manualna, która cechuje się włosiem wyciętym w kształt litery V. Takie rozwiązanie daje możliwość dokładnego wyczyszczenia okolic zamków i łuków aparatu, bez ryzyka ich uszkodzenia. Dodatkową cechą ułatwiającą mycie zębów w trakcie leczenia ortodontycznego jest ergonomiczna rączka szczoteczki, co umożliwia swobodne manewrowanie w jamie ustnej. Aby uniknąć podrażnień i zapewnić ochronę tkanek dziąseł przy jednoczesnej dbałości o elementy aparatu ortodontycznego, szczoteczka powinna posiadać miękkie włosie.

Wejdź na https://www.sunstargum.com/pl/ i wybierz najlepszą szczoteczkę ortodontyczną oraz inne produkty do higieny jamy ustnej przy aparacie! 

Kiedy i jak używać szczoteczki ortodontycznej?

Aby prawidłowo zadbać o zęby i aparat podczas codziennych zabiegów higienicznych warto znać odpowiednią technikę mycia z użyciem szczoteczki ortodontycznej. 

Zaleca się regularne czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak szczotkować jamę ustną po każdym posiłku. Ważna jest również prawidłowa technika szczotkowania. Należy czyścić szczękę górną i dolną z zewnątrz i od wewnątrz. 

Szczoteczkę umieszcza się pod kątem 45° pomiędzy dziąsłem a zamkami aparatu umieszczonymi na zewnętrznej powierzchni zębów. Ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do zęba usuwamy osad i resztki pokarmu. Następnie wykonujemy niewielkie ruchy w prawą i lewą stronę szczoteczką umieszczoną pod kątem 45° w kierunku do zamków aparatu. Takie same ruchy powtarza się poniżej zamków. Same zamki szczotkuje się krótkimi ruchami wibracyjnymi, przesuwając włosie szczoteczki wzdłuż aparatu. 

W końcowej fazie mycia zębów z aparatem ortodontycznym szczotkuje się siekacze, oczyszczając ich powierzchnię ruchem poziomym od wnętrza na zewnątrz jamy ustnej. Nie wolno zapominać o umyciu zębów trzonowych, zwłaszcza ich powierzchni żujących. Najlepszy do tego jest ruch poziomy szczoteczką.

W codziennej pielęgnacji warto dodatkowo stosować specjalistyczne szczoteczki interdentalne, które pozwolą dokładnie usunąć wszelkie resztki pokarmowe zalegające w zakamarkach aparatu oraz w przestrzeniach pomiędzy zębami.

Gdzie kupić szczoteczkę ortodontyczną?

Szczoteczka przy aparacie ortodontycznym staje się produktem coraz bardziej powszechnym. Można ją z łatwością nabyć w gabinetach ortodontycznych zajmujących się leczeniem wad zgryzu. Szczoteczkę ortodontyczną można również kupić w aptece, zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Cena szczoteczki nie jest wygórowana, podczas gdy jej regularne stosowanie pozwala uniknąć nieprzyjemnych problemów stomatologicznych. 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.