Suplementy z różeńcem górskim: na co się je stosuje?

Marek Szydełko
20.10.2020

Suplementy diety oferowane na polskim rynku w większości bazują na naturalnych składnikach, niegdyś powszechnie stosowanych np. w medycynie chińskiej. Dobrym przykładem będą tutaj suplementy z różeńcem górskim. Ta roślina, nazywana również korzeniem arktycznym, ma bardzo cenne właściwości zdrowotne. Na co najczęściej stosuje się zawierające ją suplementy diety?

Właściwości różeńca górskiego

Korzeń arktyczny to roślina, której głównymi składnikami są rozawiny oraz salidrozyd. Obie substancje mają potwierdzone działania antystresowe, czyli stosuje się je w specyfikach dedykowanych osobom żyjącym w silnym stresie, jak również cierpiącym na inne zaburzenia psychiczne.

Suplementy diety z różeńcem górskim mogą stymulować wydzielanie substancji odpowiadających za dobry nastrój oraz wykazujących działanie uspokajające. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dopaminę, serotoniny, noradrenaliny oraz acetylocholiny. Ponadto ta bardzo cenna roślina zawiera inne substancje wspierające centralny układ nerwowy, jak flawonoidy, p-tyrosol, fitosterole, fenolokwasy, katechiny czy proantocyjanidy.

Środki zawierające korzeń arktyczny bywają zalecane w przypadkach pogorszenia pamięci, problemów z utrzymaniem koncentracji oraz rozumienia pewnych procesów, co często ma związek z postępującym otępieniem, na przykład przy chorobie Alzheimera.

Ponadto korzeń arktyczny, a dokładnie zawarte w nim substancje, znajdują zastosowanie w przypadkach:

  • Obniżonej odporności
  • Przewlekłego zmęczenia
  • Problemów z płodnością
  • Wyniszczenia organizmu w trakcie choroby nowotworowej
  • Nadwagi
  • Postępujących procesów starzeniowych

Na co najczęściej stosuje się suplementy z korzeniem arktycznym?

Po takie suplementy zdecydowanie najchętniej sięgają osoby cierpiące na zaburzenia nerwowe, w tym zestresowane, mające stany depresyjne, lęki, napady paniki, przejawiające zachowania agresywne. Często tego typu specyfiki są przepisywane przez psychiatrów w formie uzupełnienia leczenia depresji.

Co ciekawe, po suplementy z różeńcem górskim sięgają także sportowcy, w tym wyczynowi, którzy zauważają u siebie efekt pobudzenia, szybszej regeneracji po treningu i odczuwania mniejszego zmęczenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.