Suplementy diety z ostropestem plamistym: kiedy warto je stosować?

Jerzy Biernacki
04.02.2019

Ostropest plamisty to bardzo zdrowa roślina, która ma niezwykle cenne właściwości dla ludzkiego organizmu. Nic dziwnego, że w końcu na rynku pojawiły się suplementy diety zawierające wyciąg z ostropestu. Na co mogą pomóc tego typu specyfiki? Czy ostropest plamisty można przyjmować także w innej formie? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Ostropest plamisty łagodzi dolegliwości wątrobowe

W nasionach ostropestu plamistego znajduje się bardzo cenna substancja, czyli sylimaryna. Jest ona wykorzystywana do produkcji zarówno suplementów diety, jak i leków na wątrobę. Sylimaryna stymuluje powstawanie białek wątrobowych, co z kolei przyspiesza proces produkcji hepatocytów i tym samym regeneracji tego organu. Ludzka wątroba ma zdolność do samodzielnej odbudowy, ale musi mieć do tego zapewnione odpowiednie warunki. Sylimaryna je tworzy.

Suplementy diety z ostropestem plamistym są zalecana na drobne dolegliwości wątrobowe. Z kolei leki zawierające sylimarynę stosuje się w przypadkach np. stłuszczenia wątroby czy uszkodzenia organu pod wpływem długotrwałego przyjmowania farmaceutyków lub nadużywania alkoholu. Ponadto ostropest plamisty ma zdolność obniżania poziomu bilirubiny, co minimalizuje ryzyko zachorowania na kamicę żółciową.

Przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu

Wspomniana już sylimaryna to naturalny, bardzo silny przeciwutleniacz. Takie substancje chronią komórki ludzkiego organizmu przed stresem oksydacyjnym, a dodatkowo neutralizują wolne rodniki, które są jednym z głównych czynników wywołujących choroby nowotworowe.

Choroby dermatologiczne

Suplementy diety zawierające ostropest plamisty coraz częściej są polecane osobom borykającym się z typowymi problemami dermatologicznymi, przede wszystkim trądzikiem oraz łuszczycą. Badania jednoznacznie wykazały, że regularne przyjmowanie ostropestu pod różnymi postaciami łagodzi stan zapalny skóry i tym samym minimalizuje objawy schorzeń dermatologicznych. Stąd ostropest często stanowi składnik specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji problematycznej skóry.

Ułatwia trawienie

Ostropest plamisty jest źródłem cennego włókna roślinnego, czyli inaczej błonnika pokarmowego. Suplementy z ostropestem są więc dobrym wyborem dla osób, które narzekają na problemy jelitowe i słabe trawienie, a także nieregularne wypróżnianie. Tego typu specyfiki usprawniają funkcjonowanie jelit, dodatkowo obniżając stężenie cholesterolu we krwi.

Jak widać suplementy diety zawierające ostropest plamisty mają bardzo szerokie właściwości zdrowotne. Trzeba natomiast podkreślić, że podobny efekt osiągniemy przyjmując nasiona tej rośliny w naturalny sposób, np. dodając je do sałatek czy domowego pieczywa.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.