Suplementy diety wzmacniające serce: czy warto je stosować?

Maciej Piwowski
27.05.2019

Półki apteczne dosłownie uginają się pod różnego rodzaju specyfikami, które w założeniu mają wzmacniać ludzkie serce. Większość z nich zawiera chociażby żeńszeń, który faktycznie ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie tego organu. Samowolne sięganie po suplementy na serce może być jednak bardzo niebezpieczne, dlatego zalecamy tutaj daleko idącą ostrożność!

Niewinne suplementy?

Choć suplementy diety nie są uznawane za produkty lecznicze, a  spożywcze, to nie należy ich traktować, jako specyfików w 100% bezpiecznych. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia, w tym układu sercowo-naczyniowego.

Należy pamiętać, że składniki zawarte w suplementach diety wzmacniających serce mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami i tym samym osłabiać ich skuteczność. W suplementach tego typu bardzo często znajduje się wapń, który nie powinien być suplementowany przy przyjmowaniu beta-blokerów. Z kolei suplementacja magnezu nie jest wskazana dla osób chorujących na nadciśnienie.

Wyłącznie po konsultacji z lekarzem!

Osoby chorujące na serce bezwzględnie powinny skonsultować pomysł suplementowania diety ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie może być tak, że bez porozumienia ze specjalistą sięgamy po środki, których skład niewiele nam mówi. Uleganie reklamom jest bardzo nieodpowiedzialne.

To, że dany suplement zawiera składniki rzeczywiście wzmacniające serce i układ krwionośny, nie jest wcale równoznaczne z tym, że sercowcy mogą go bezpiecznie zażywać. Lekarz powinien ocenić, czy składniki zawarte w konkretnym produkcie nie będą wchodzić w reakcję z lekiem przyjmowanym na stałe. Specjalista z pewnością poleci Ci odpowiedni specyfik, jeśli w ogóle istnieje uzasadnienie dla rozpoczęcia suplementacji diety.

Jeśli nie suplementy, to co?

Sercowcy przede wszystkim powinni stosować odpowiednią dietę, która jest bogata w naturalne składniki mające pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W takiej diecie nie może zabraknąć m.in. tłustych ryb (obfite źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych), orzechów (zawierają mnóstwo antyoksydantów) czy zwykłego czosnku.

Przy prawidłowo zbilansowanej diecie (warto tutaj skorzystać z porady dietetyka) nie ma potrzeby stosowania suplementów wzmacniających serce. Jeśli z jakichś powodów ich włączenie okaże się konieczne, to decyzja ta powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Reklama nie jest żadnym wyznacznikiem i nie może zastąpić fachowej diagnostyki!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.