Suplementy diety - które powinien znać sportowiec?

Remigisz Szulc
27.11.2019

Odpowiednia świadomość tego, jak powinien wyglądać trening i dieta jest bardzo istotna dla każdego sportowca - z pewnością wiele osób dobrze o tym wie. Jednakże, w życiu kulturysty często pojawia się kolejna kwestia, która również jest bardzo ważna. Mowa tutaj oczywiście o suplementach diety. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy wiele produktów, które posiadają przeróżne efekty wpływające na to, jak współgrają z naszymi ćwiczeniami i tym, co jemy. Z tego też powodu właśnie powstał ten artykuł. Dowiecie się tutaj dokładnie tego, czym są suplementy diety, co mogą dla nas zrobić oraz to, jak dokładnie działają i z czego się mogą składać najpopularniejsze odżywki dla sportowców. Tekst ten jest polecany zarówno osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką i chcą się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej jak i osób, które już posiadają jakąś świadomość ale chcą lepiej zapoznać się z tym, co tak naprawdę mogą dla nas zrobić suplementy. Zapraszam!

Na sam początek omówmy sobie czym tak naprawdę dokładnie są suplementy diety ponieważ wciąż istnieje wiele małych nieścisłości na ten temat. Produkty te zazwyczaj zawierają określone składniki, których zadaniem jest wpłynąć na nasz organizm w specyficzny sposób o określonej porze dnia. Istotna jest tutaj szczególnie świadomość tego, że suplementy diety mają nas na celu jedynie wspomagać - czemu jest to ważne? Ponieważ rozróżnia to właśnie je od innych produktów, które obiecują niesamowite efekty bez żadnego wkładu własnego.

W świecie kulturystyki nie jest to jednak oczywiście możliwe ponieważ bez odpowiednich ćwiczeń i diety jedynie będziemy spożywać ważne składniki odżywcze w formie proszku. Jeśli planujemy zakup takowych produktów to warto jest wybierać odpowiednie źródła, jak chociażby https://sklep.kfd.pl/ ponieważ wtedy dokładnie wiemy co wybieramy dzięki temu, że na stronie możemy wybrać określonego producenta i produkt, który ma określony, widoczny skład. Dodatkowo, możemy się również dowiedzieć tego, jak należy dany suplement przyjmować oraz przyjrzeć się również komentarzom osób, które wybrany artykuł już zakupiły.

Pamiętajmy: odżywki dla sportowców służą nam jedynie jako pomoc w dalszym rozwoju kulturystycznym - same w sobie nie są w stanie wiele dla nas zdziałać jeśli obok tego nie mamy dobrego planu treningowego i odpowiedniej, zbilansowanej diety!

Suplementy diety - jakie warto znać

Jeśli już dobrze wiemy, czym są suplementy diety to teraz możemy się przyjrzeć temu, jakie produkty na rynku z pewnością warto znać:

  • Białko - na sam początek oczywiście przedstawmy klasyka suplementacji. Białko jest istotnym składnikiem odżywczym, który wpływa na wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Musimy go dostarczać codziennie by zachować odpowiednie zdrowie. W przypadku kulturystyki jego najważniejszym zadaniem jest wpływanie na to, jak może się rozwinąć nasza masa mięśniowa. Wiele osób decyduje się na formę odżywki ponieważ tym sposobem możemy bez obaw uzupełnić odpowiednią, wymaganą ilość tego składnika gdyż często wraz z naszym zwiększonym wysiłkiem potrzebujemy większą ilość protein - z tego też powodu dostarczanie dietą może być sporym problemem. Na rynku odnajdziemy wiele opcji białka jak chociażby pochodzące z mleka krowiego, roślinne czy jajeczne. W kwestii wyboru wszystko już tutaj zależy tylko od nas chociaż najpopularniejszym rozwiązaniem przedstawia się WPC czyli koncentrat białka serwatki.
  • Kreatyna - kolejny ważny suplement. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów: glicyny, waliny i metioniny. W naszym organizmie najwięcej tego związku chemicznego odnajdziemy w mięśniach. Suplementacja tym składnikiem odżywczym może pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój naszej masy mięśniowej. Pomimo tego, że możemy kreatynę dostarczać poprzez jedzenie mięsa, to niestety jest go tam bardzo mało, przez co większość osób jeśli już wybiera odżywki dla sportowców. Najpopularniejszym rozwiązaniem w kwestii produktów jest monohydrat kreatyny, czyli połączenie naszego składnika odżywczego z cząsteczką wody. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie ponieważ odnajdziemy także chociażby jabłczan kreatyny
  • Gainer - mowa tutaj o określonych odżywkach na masę, które dostarczają nam duże ilości energii oraz białka. Ich skład zazwyczaj jest bardzo podobny i wygląda tak: węglowodany, proteiny i błonnik - zazwyczaj możemy liczyć na większą ilość węglowodanów niż całej reszty. Produkty te często są stosowane jako alternatywa posiłków ponieważ są bogate w kalorie, ale nie posiadają w sobie dużej ilości tłuszczy!
  • Odżywki przedtreningowe - w tym przypadku widzimy połączenie wielu składników odżywczych jak kreatyna, kofeina czy aminokwasy BCAA. Celem tego suplementy jest dostarczanie nam odpowiedniej dawki energii i siły na nasze ćwiczenia ponieważ wiele osób nie ma czasu lub nie czuje się na siłach by wykonać dany plan treningowy. Oczywiście bardzo często skład może się różnić w zależności od tego, jaki ma pomysł dany producent. Z tego powodu warto jest dokładnie sprawdzać co znajdziemy w środku i zastanowić się czy określone substancje rzeczywiście są dla nas.
  • Spalacze tłuszczu - kolejne połączenie przeróżnych składników. W tym przypadku widzimy odżywki, które są mocno nastawione na wspomaganie nas w utracie wagi. Suplement ten może dać nam takie efekty jak zahamowanie apetytu, przyspieszenie metabolizmu czy też dostarczenie dodatkowej dawki energii. Oczywiście jak było wspomniane wcześniej - skład często zależy od tego, co dany producent uważa za skuteczne w tym przypadku.

Jak można się domyślić, można by było tutaj wymienić jeszcze więcej innych produktów jak chociażby wszelkiej maści aminokwasy czy nawet przeróżne witaminy i minerały.

Podsumowanie

Odpowiednia świadomość tego, jak działają suplementy diety jest bardzo istotna jeśli decydujemy się na taki krok. Ważne jest to, by wybrać odpowiedni produkt bez obaw o to, czy rzeczywiście jest to coś dla nas. Liczę na to, że artykuł ten o wiele lepiej objaśnił najważniejsze informacje na ten temat!

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.