Suplementujesz wapń? Sporo ryzykujesz!

Krzysztof Jagielski
10.05.2018

Wapń to niezbędny pierwiastek dla ludzkiego organizmu. Stanowi ono kluczowy budulec kości i zębów, bierze także udział w procesach przemiany materii, krzepnięcia krwi, skurczu mięśni oraz ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Niedobory wapnia stanowią więc problem, z którym jednak można sobie dość łatwo poradzić. Zupełnie inaczej jest z nadmiarem wapnia w organizmie. Do takiej sytuacji mogą doprowadzić osoby, które w bezmyślny sposób stosują suplementację tego składnika mineralnego.

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na wapń?

To oczywiście zależy od wieku i płci człowieka. Zalecane wartości wynoszą przeciętnie:

  • 600-800 mg/dobę u niemowląt,
  • 800-1200 mg/dobę u dzieci i młodzieży na etapie intensywnego rozwoju,
  • 1500 mg/dobę u kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
  • 1000 mg/dobę u osób dorosłych w wieku 19-50 lat,
  • 1500 mg/dobę u osób po 50. roku życia.

Niedobory wapnia mogą skutkować znacznym pogorszeniem samopoczucia, spadkiem energii, a przede wszystkim osłabieniem kośćca i uzębienia. Nie można tego jednak stwierdzić na podstawie samych objawów.

Niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań, których interpretacją powinien się zająć lekarz. To on podejmuje także decyzję na temat dalszego postępowania, w tym włączenia suplementacji. Robienie tego na własną rękę jest bardzo nieodpowiedzialne!

Skutki nadmiaru wapnia w organizmie

U osób, które pod wpływem reklam czy porad znalezionych w Internecie rozpoczęły suplementację wapnia, w krótkim czasie może dojść do bardzo poważnych zaburzeń w gospodarce mineralnej organizmu. Nadmiar Ca znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dlatego absolutnie nie wolno sięgać po suplementy wapnia we własnym zakresie. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji trzeba najpierw skonsultować z lekarzem, po wcześniejszym wykonaniu badań krwi. Praktyka pokazuje również, że w zdecydowanej większości przypadków suplementy nie są wcale potrzebne – wystarczy…

Zmiana diety

To właśnie pożywienie stanowi najważniejsze źródło wapnia dla ludzkiego organizmu. Ca znajdziemy w produktach nabiałowych, wielu warzywach oraz produktach zbożowych. We współpracy z dietetykiem można ułożyć taki jadłospis, który pomoże szybko uzupełnić ewentualne niedobory wapnia, bez konieczności sięgania po suplementy.

Oczywiście istnieją szczególne przypadki, w których włączenie suplementacji jest niezbędne. Mówimy tutaj jednak zwykle o ciężkich chorobach lub wystąpieniu skrajnych niedoborów Ca w organizmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie