Suplementacja cynku – co musisz o tym wiedzieć?

Antoni Kwapisz
18.10.2023

Cynk to jeden z tych pierwiastków, które mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, m.in. odpowiadając za zdrowy wygląd włosów i paznokci. Niestety, wielu z nas cierpi na niedobory cynku, których nie da się uzupełnić poprzez standardową dietę. W takim przypadku konieczna jest suplementacja cynku.

Kiedy trzeba rozpocząć suplementację?

Warunkiem wdrożenia suplementacji cynku jest stwierdzenie niedoborów tego pierwiastka, co wymaga przeprowadzenia badań krwi. Z wynikami udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie decyzję, czy wskazane jest rozpoczęcie suplementacji oraz określi dawkowanie konkretnego suplementu.

Należy wyraź nie zaznaczyć, że suplementacji cynku nie wolno rozpoczynać na własną rękę i bez wiedzy na temat rzeczywistego poziomu pierwiastka w organizmie. Nadmiar cynku jest o wiele bardziej szkodliwy niż jego niedobory, mogąc skutkować np. uszkodzeniem wątroby czy nerek.

Jak przyjmować cynk w tabletkach?

Najpopularniejszą formą suplementowania cynku jest przyjmowanie tabletek, których wybór oczywiście trzeba uzgodnić z lekarzem pierwszego kontaktu.

Kluczowe jest to, aby tabletki połykać tuż przed lub w trakcie spożywania posiłku – pora nie ma znaczenia, może to być śniadanie, obiad czy kolacja. Taka forma przyjmowania cynku zwiększa jego wchłanianie i tym samym przyswajalność, co ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność suplementacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie