Sterydy anaboliczne: najgroźniejsza kategoria „suplementów”

Mateusz Nowak
16.04.2018

Wiele osób ćwiczących na siłowni sięga po różnego rodzaju suplementy, które mają przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej i pobudzić proces budowy mięśni. Stosowanie takich środków pod kontrolą specjalisty (i po konsultacji z lekarzem) nie jest groźne dla zdrowia. Zupełnie inaczej sprawa ma się ze sterydami anabolicznymi. Niektórzy traktują je na równi z suplementami, co jednak jest znaczną nadinterpretacją. Stosowanie popularnych anabolików jest bardzo groźne dla zdrowia.

Czym są sterydy anaboliczne?

Są to związki chemiczne, także naturalnie występujące w organizmie, których zadaniem jest zwiększanie zdolności ludzkiego ciała np. do budowy masy mięśniowej, znoszenia bólu czy podnoszenia większych ciężarów. Anaboliki przyspieszają dzielenie się komórek w organizmie, dzięki czemu poprawia się jego ogólna wydolność i wytrzymałość.

Sterydy anaboliczne już dawno zostały zakazane w sporcie wyczynowym, jednak nadal są powszechnie stosowane przez osoby amatorsko ćwiczące na siłowni. Najchętniej sięgają po nie mężczyźni, którzy chcą w krótkim czasie zbudować imponującą muskulaturę. Wśród najpopularniejszych anabolików wymienia się testosteron, czyli męski hormon płciowy.

Skutki zażywania anabolików

Regularne przyjmowanie sterydów anabolicznych nie pozostaje bez wpływu na zdrowie, a wręcz je rujnuje. Jednym ze skutków jest zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej organizmu, przez co kobiety zauważają u siebie obniżenie głosu, pojawienie się owłosienia na twarzy czy nieregularne miesiączki. Panowie z kolei najczęściej narzekają na trądzik oraz rozrost gruczołów piersiowych.

Gwałtowny przyrost masy mięśniowej powoduje znaczne obciążenie kręgosłupa i stawów. Wygląd staje się nienaturalny (np. bardzo rozbudowana klatka piersiowa i bicepsy przy bardzo szczupłych nogach). Po kilku latach stosowania dopingu anabolicznego organizm jest już skrajnie wyczerpany, co może skutkować zawałem, niewydolnością nerek i wątroby, a w konsekwencji śmiercią.

Nie daj się skusić na szybkie efekty

Wiele osób sięgających po sterydy anaboliczne nie myśli o konsekwencjach takiego zachowania. Liczą się dla nich tylko bieżące efekty, a te są imponujące, co naturalnie zachęca do dalszego stosowania dopingu. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że cena za efektowny wygląd jest bardzo wysoka.

Sterydy najczęściej kupuje się od dilerów działających na terenie siłowni oraz na czarnym rynku. Można je bez problemu dostać w Internecie. Tutaj jednak warto sobie zadać pytanie: czy mam pełne zaufanie do osoby, która sprzedała mi anaboliki? Czy mam 100% pewność, co właściwie przyjmuję? Ryzyko jest ogromne.

Przyjmowanie sterydów jest więc skrajnie nieodpowiedzialne. Dobre efekty w postaci ładnej muskulatury można osiągnąć naturalnymi metodami, czyli po prostu stosując regularny, dobrze dobrany trening oraz stosując przebadane suplementy, np. l-karnitynę.

Artykuł opracowany przy współpracy z Syntonic

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.