Stan przedcukrzycowy: co robić?

Krzysztof Jagielski
24.02.2021

Stan przedcukrzycowy to po prostu sygnał alarmowy od organizmu: zmień styl życia, bo lada moment zachorujesz na cukrzycę. Zbagatelizowanie objawów tego stanu jest bardzo częstym błędem, który niestety skutkuje rozwojem nieuleczalnej choroby. Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy? Co go powoduje? Jak się leczy to schorzenie? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Objawy stanu przedcukrzycowego

Typowym i niepozostawiającym wątpliwości objawem stanu przedcukrzycowego są nieprawidłowe wyniki badań krwi. Jeśli glikemia pacjenta na czczo wynosi między 100 a 125 mg/dl, a tolerancja glukozy między 140 a 199 mg/dl w 120. minucie OGGT (doustnego testu obciążenia glukozą), wskazuje to właśnie na ten rodzaj schorzenia.

Od razu wyjaśnijmy, że stan przedcukrzycowy nie jest jeszcze cukrzycą. Jednak jeśli po jego zdiagnozowaniu pacjent niczego nie zmieni i nadal będzie prowadzić niehigieniczny tryb życia, wkrótce z pewnością zachoruje na cukrzycę typu 2 – chorobę nieuleczalną, niosącą ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Warto wiedzieć

Już w stanie przedcukrzycowym u pacjenta mogą wystąpić dolegliwości typowe dla cukrzycy typu 2: zmiany w narządzie wzroku, uszkodzenia nerek, choroby serca i naczyń krwionośnych.

Podkreślmy raz jeszcze: stan przedcukrzycowy jest w pełni odwracalny, o ile pacjent zostanie szybko zdiagnozowany i zastosuje się do zaleceń lekarza. Najważniejsze jest wyeliminowanie czynników ryzyka cukrzycy typu 2, czyli przede wszystkim:

  • Otyłości
  • Wysokokalorycznej diety
  • Niskiego poziomu aktywności fizycznej

Jak widać, to właśnie sam pacjent ma decydujący wpływ na to, czy zachoruje na cukrzycę. Stan przedcukrzycowy to szansa od organizmu, którą trzeba wykorzystać.

Jak się leczy stan przedcukrzycowy?

Jak już wspomnieliśmy, podstawą jest diametralna zmiana trybu życia. Pacjent musi przede wszystkim przejść na zdrową, niskokaloryczną dietę, schudnąć, zacząć uprawiać jakiś sport lub przynajmniej zmusić się do aktywności fizycznej. W większości przypadków to wystarczy, aby uchronić się przed cukrzycą typu 2.

Jeśli jednak pomimo stosowania się do tych zaleceń pacjent nadal ma nieprawidłowe wyniki badań krwi, konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Lekiem stosowanym w stanach przedcukrzycowych jest metmorfina, przy czym trzeba zaznaczyć, że taka terapia w niczym nie pomoże bez zmiany trybu życia, zwłaszcza zwalczenia nadwagi lub otyłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie