Sprawdzone sposoby na elektryzujące się włosy

Mateusz Nowak
26.10.2020

Elektryzujące się włosy to bardzo irytujący problem, z którym spotykamy się najczęściej w sezonie zimowym. Jeśli dobrze wiesz, czym jest puszenie się i „strzelanie” włosów po zdjęciu czapki czy szala, to z pewnością chciałabyś jakoś temu zaradzić. Nie musisz wcale sięgać po preparaty do pielęgnacji, które niwelują efekt elektryzowania się włosów. Na początek wypróbuj te sprawdzone i bardzo proste sposoby, które jednak wymagają zmiany swoich przyzwyczajeń.

Podstawą jest dbanie o dobrą kondycję włosów

Czyli: wybieraj szampon dostosowany do rodzaju Twoich kosmyków, najlepiej zawierający jak najdelikatniejsze detergenty. Jeśli masz włosy z tendencją do przetłuszczania, rozważ mycie głowy nawet codziennie. Bardzo ważne jest również regularne nawilżanie włosów, dzięki czemu nie będą tak podatne na przesuszanie w okresie niskich temperatur i ogrzewania pomieszczeń. Do nawilżania możesz używać masek domowej roboty, na przykład na bazie siemienia lnianego czy oleju kokosowego. Pamiętaj także o stosowaniu odżywki – fajnie sprawdzi się tutaj mycie głowy metodą OMO, czyli Odżywka-Mycie-Odżywka.

Rada

Po umyciu włosów spłucz głowę letnią wodą – to pozwoli domknąć łuski włosowe, dzięki czemu włosy będą lepiej odżywione i nawilżone, a tym samym mniej podatne na elektryzowanie się.

Suszenie włosów też ma znaczenie

Optymalnie zawsze byłoby pozwolić włosom wyschnąć naturalnie, ale dobrze wiemy, że zwykle nie ma na to czasu. Jeśli np. myjesz włosy rano, przed wyjściem z domu, to oczywiście musisz posiłkować się suszarką. Aby zminimalizować efekt elektryzowania się kosmyków, zainwestuj w suszarkę z funkcją jonizacji – neutralizuje ona ładunki dodatnie na włosach, dzięki czemu nie będą  się one tak elektryzować (lub wcale). Dodatkowo staraj się suszyć włosy chłodnym powietrzem.

Zmień szczotkę

Elektryzowaniu się włosów sprzyja czesanie ich np. plastikowym grzebieniem czy szczotką wykonaną z materiałów syntetycznych. Dlatego pozbądź się tych elementów i zainwestuj w dobrą szczotkę z naturalnym włosiem lub też drewniany grzebień.

Rada

Przed rozczesaniem włosów warto nałożyć na szczotkę/grzebień odrobinę olejku np. lnianego czy odżywki.

Zrezygnuj z syntetycznych materiałów

Włosy najsilniej elektryzują się po zdjęciu czapki lub szala wykonanego ze sztucznego materiału, np. poliestru (wystarczy tylko dodatek syntetycznej tkaniny). Zamiast sztucznych włókien wybieraj więc materiały w 100% naturalne, np. wykonane z bawełny lub ciepłej wełny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.