Spierzchnięte usta: jak sobie poradzić z tym problemem?

Jerzy Biernacki
15.01.2019

Pierzchną Ci usta? To niechybny znak, że zima zbliża się wielkimi krokami. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia najczęściej wtedy, gdy na dworze robi się chłodno. Przebywanie w ogrzewanych, skrajnie wysuszonych pomieszczeniach, skutkuje niedoborami wody w organizmie, a idealnym papierkiem lakmusowym takiego stanu są właśnie usta. Pierzchnięcie jest bardzo nieprzyjemne i bolesne, dlatego warto wiedzieć, jak sobie poradzić z tym problemem.

Dlaczego usta pierzchną?

Wbrew pozorom nie tylko z powodu odwodnienia organizmu czy niskiej temperatury. Z pierzchnięciem ust zmagają się osoby mające niedobory witamin z grupy B, u których to zjawisko może występować niezależnie od panującej aury. Pierzchnięcie może również świadczyć o zaburzeniach w gospodarce hormonalnej organizmu.

Przyczyny niezdrowotne to przede wszystkim:

  • Bardzo niska temperatura
  • Przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach (w których panuje niska wilgotność powietrza)
  • Silny wiatr
  • Ekspozycja na słońce

Niezależnie od przyczyny skutek jest zawsze taki sam: spierzchnięte usta pękają, co powoduje ból oraz pogorszenie ich wyglądu. W skrajnym przypadku może dojść nawet do krwawienia i trudności z jedzeniem czy mówieniem.

Co robić?

Jak zwykle: najlepiej jest zapobiegać pierzchnięciu ust. Jeśli masz do tego tendencję, to zdecydowanie zalecamy regularne sięganie po różnego rodzaju środki nawilżające, zwłaszcza te o naturalnym składzie. Tanim, a bardzo skutecznym kosmetykiem jest wazelina. Wygodne w stosowaniu są też pomadki wzbogacone olejkami oraz witaminami z grupy B.

W przypadku mocno spierzchniętych ust warto zdecydować się na wizytę w gabinecie kosmetycznym, gdzie specjalistka nałoży regenerującą maseczkę (wcześniej wskazane może być wykonanie peelingu ust).

Ponadto staraj się nie oblizywać ust, zwłaszcza będąc na zimnym powietrzu. Ten nawyk jest sygnałem, że Twój organizm się odwadnia – wówczas sięgnij po butelkę wody i po napiciu się dokładnie osusz usta ręcznikiem papierowym lub chusteczką.

Koniecznie unikaj także stosowania kosmetyków zawierających alkohol, który działa przesuszająco, co oczywiście powoduje pierzchnięcie ust. Wybieraj kosmetyki naturalne, a gdy zamierzasz się opalać lub dłużej przebywać na ostrym słońcu (np. podczas jazdy na nartach), posmaruj usta kremem nawilżającym z filtrem przeciwsłonecznym.

Oczywiście istnieje także wiele domowych sposobów na spierzchnięte usta. Wśród nich warto wymienić smarowanie warg miodem, oliwą z oliwek, tłustą śmietaną lub… pełnotłustym twarogiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.