Skóra z łuszczycą: jakie zabiegi może Ci polecić kosmetolog?

Mateusz Nowak
23.07.2018

Skóra łuszczycowa to bardzo poważny problem estetyczny. Choroba jest niestety nieuleczalna, ale można ją w znacznym stopniu kontrolować. Niezbędne jest oczywiście podjęcie kuracji zaleconej przez dermatologa. Wiele osób zmagających się z tym problemem błędnie zakłada, że zabiegi kosmetyczne są poza ich zasięgiem. W rzeczywistości wybór takich zabiegów jest całkiem spory.

Polecane zabiegi kosmetyczne przy łuszczycy

Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi w salonie kosmetologicznym, poinformuj specjalistkę o tym, że chorujesz na łuszczycę. To pozwoli jej dobrać najlepsze metody pielęgnacji, które na pewno Ci nie zaszkodzą, a wręcz mogą wspomóc remisję zmian chorobowych.

Podstawą przy łuszczycy jest nawilżanie skóry i łagodzenie podrażnień. Dlatego w salonie kosmetologicznym możesz się poddać takim zabiegom, jak nakładanie maski algowej, masaż twarzy i całego ciała.

Wbrew obiegowej opinii osoby chorujące na łuszczycę mogą się poddać zabiegowi manicure oraz pedicure. Kosmetyczka ma jednak prawo poprosić o przedstawienie wyniku badania mikologicznego. Chodzi bowiem o to, aby mieć pewność, że klientka (lub klient) nie cierpi na grzybicę paznokci (która z kolei stanowi przeciwwskazanie do wykonania zabiegu).

Te zabiegi nie wchodzą w grę!

Niestety, osoby dotknięte łuszczycą muszą zapomnieć o peelingu mechanicznym (ewentualnie w grę wchodzi peeling chemiczny delikatnymi kosmetykami). Wszystko przez to, że tego typu zabiegi znacznie podrażniają skórę, co w terapii łuszczycy jest niewskazane.

Łuszczyca zamyka również drogę do korzystania z solarium, kosmetyków samoopalających oraz wszelkich środków zawierających silne detergenty. Oczyszczanie skóry w salonie kosmetycznym może się odbywać wyłącznie przy pomocy delikatnych kosmetyków. Po każdym takim zabiegu bezwzględnie należy natłuścić skórę, by uchronić ją przed dalszymi podrażnieniami i zaostrzeniem objawów choroby.

Sporo kontrowersji budzi natomiast to, czy kobieta z łuszczycą może się poddawać zabiegowi depilacji ciała. Z całą pewnością w grę nie wchodzi metoda laserowa, ponieważ promieniowanie może zaostrzać niepożądaną reakcję skórną.

Depilacja woskiem także jest niewskazana z uwagi na to, że znacznie podrażnia skórę. Zdecydowanie najbezpieczniejszą metodą jest zatem sięganie po tradycyjną maszynkę (nie depilator!) i stosowanie kremu zawierającego jak najmniej środków chemicznych.

Łuszczyca nie skazuje Cię na zaniedbanie urody!

Choć choroba łuszczycowa istotnie ogranicza wachlarz zabiegów, jakim można się poddawać w gabinecie kosmetologicznym, to wcale nie jest tak, że musisz zapomnieć o profesjonalnej pielęgnacji. Zdaj się natomiast na doświadczenie i wiedzę kosmetologa. Dobra specjalistka z pewnością zaproponuje Ci bezpieczne zabiegi, które będą stymulować procesy regeneracyjne skóry i przyniosą Ci znaczną ulgę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.