Sauna fińska – dlaczego warto z niej korzystać?

Andrzej Winnicki
02.08.2022

Choć powszechnie uważa się, że saunę wynaleziono w Finlandii, to w rzeczywistości z dobrodziejstwa wysokiej temperatury korzystano już w starożytności – pierwsze sauny prawdopodobnie powstały na terenach dzisiejszej Turcji. Do dziś najpopularniejszym rodzajem sauny jest sauna fińska, którą uznaje się również za wyjątkowo korzystną dla ludzkiego organizmu. Więcej o tym dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest sauna fińska?

Sauna fińska to rodzaj sauny, w której panują specyficzne warunki klimatyczne. Przede wszystkim jest w niej bardzo gorąco, natomiast poziom wilgotności powietrza jest skrajnie niski. W modelowej saunie fińskiej można się spodziewać temperatury w zakresie od 85 do nawet 110 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o wilgotność, to nie powinna ona przekraczać 10 procent.

Komu zaleca się seanse w saunie fińskiej?

Sauna fińska to dobry wybór dla osób, które nie znoszą duchoty, za to tolerują bardzo wysokie temperatury. W takiej saunie błyskawicznie traci się wodę z organizmu, czego efektem jest również przyspieszenie usuwania toksyn i niepotrzebnych produktów przemiany materii.

Zauważmy natomiast, że sauny fińskie są zarezerwowane raczej dla osób zdrowych, niemających żadnych chorób przewlekłych, a tym bardziej problemów z układem krążenia. To świetny wybór dla każdego, kto chce się zrelaksować oraz zadbać o skórę i włosy.

To warto wiedzieć

Seanse w saunie fińskiej są szczególnie zalecane osobom z cerą naczynkową i różnego rodzaju dermatozami.

Zanim skorzystasz z sauny

Niezależnie od tego, czy planujesz wizytę w saunie fińskiej czy łaźni parowej, to przed pierwszym seansem skonsultuj się ze swoim lekarzem. Specjalista powie Ci, czy w Twoim przypadku sauna jest wskazana.

Z kolei osoby zdrowe, niekorzystające na co dzień z porad lekarskich, powinny przede wszystkim obserwować reakcje swojego organizmu. Gdy podczas przebywania w saunie fińskiej poczujesz się źle, zrobi Ci się słabo, zaczniesz mieć duszność, to jak najszybciej wyjdź z kabiny i profilaktycznie wykonaj badania krwi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.