Rozstępy: jak sobie z nimi poradzić?

Marek Szydełko
21.08.2020

Chyba każda kobieta się zgodzi, że rozstępy należą do grupy najgorszych defektów urody. Są bardzo nieestetyczne, z czasem coraz lepiej widoczne i zmuszają nas do zakrywania sporych fragmentów ciała, nawet w upalne dni. Jeśli rozstępy są Twoim kompleksem, powinnaś coś z tym zrobić. Najlepiej będzie odwiedzić profesjonalny salon kosmetologiczny, gdzie zostaną Ci zaproponowane odpowiednie metody kuracji. Te najskuteczniejsze opisujemy w naszym poradniku.

Krótko o rozstępach

Rozstępy to nic innego, jak wizualny efekt rozerwania tkanki łącznej w skórze. Skutkuje to bardzo brzydkimi zmianami, trudnymi do zamaskowania przy pomocy zwykłych kosmetyków. Co istotne, rozstępy mogą się pojawić w każdym wieku – również u osób bardzo młodych. Najczęściej narzekają na nie kobiety. Typowymi przyczynami powstania rozstępów są:

  • Przebyta ciąża
  • Gwałtowna utrata masy ciała
  • Ćwiczenia fizyczne, które powodują przyrost masy mięśniowej
  • Okres dojrzewania, gdy organizm szybko rośnie, a skóra – pisząc obrazowo – za tym „nie nadąża”

Popularne (i skuteczne!) zabiegi na rozstępy

W salonie kosmetycznym możesz się spotkać z propozycją wykonania różnych zabiegów niwelujących rozstępy i zapobiegających ich powstawaniu w przyszłości. Do najpopularniejszych należy procedura z użyciem lasera – nazwa zabiegu może się różnić w zależności od tego, z jakiej technologii korzysta konkretny kosmetolog.

Na czym polega ten zabieg? W dużym skrócie: bezpieczna wiązka lasera naświetla skórę w miejscu powstania rozstępów, uszkadza ją (w sposób kontrolowany przez kosmetologa) i w ten sposób pobudza naturalne mechanizmy regeneracji. Skóra się odbudowuje, niejako dopasowując do aktualnej objętości mięśni i tkanki tłuszczowej, co pozwala znacznie zredukować rozstępy. Zabieg ten jest bardzo bezpieczny, o ile wykonuje go doświadczony kosmetolog. Nie trzeba się obawiać blizn, przebarwień czy otwartych ran. Cała procedura zajmuje maksymalnie kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia.

Drugim bardzo popularnym zabiegiem na rozstępy jest karboksyterapia. Jak sama nazwa wskazuje, w tej procedurze wykorzystuje się dwutlenek węgla, który jest wprowadzany pod skórę przy pomocy mikroigieł – w zależności od urządzenia dochodzi do jednego lub kilku wkłuć. Dwutlenek węgla, choć sam w sobie jest szkodliwy, w tym przypadku ma korzystne działanie – zwiększa przepływ krwi i tlenu, a tym samym przyspiesza dostawy składników odżywczych do skóry. Efekt ubocznym jest stan zapalny, który jednak powoduje przyspieszoną produkcję włókien kolagenowych, co także niweluje rozstępy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.