Psychoterapia – czy aby na pewno jest mi potrzebna?

Maciej Piwowski
19.11.2021

Mnóstwo osób boi się zapisać na wizytę do psychoterapeuty, ponieważ uważamy, że być może nasze problemy nie są wystarczające. Wydaje nam się, że aby się tam wybrać - trzeba faktycznie mieć problemy psychiczne, które w znacznym stopniu utrudniają nam codziennie życie. A tymczasem te poważniejsze schorzenia wymagają raczej leczenia farmakologicznego i opieki psychiatry – a do psychoterapeuty możemy tak naprawdę wybrać się z czymkolwiek.

Nie ma takich problemów, które byłyby niewystarczająco interesujące czy błahe - psychoterapeuta nigdy nie spojrzy na to w ten sposób. Potraktuje nas on poważnie i na pewno wysłucha wszelkich naszych obaw. Jego zadaniem jest to, aby pomóc nam dostrzec wyjście z sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy - a konkretne okoliczności to już kwestia indywidualna i nigdy nie zostaniemy potraktowani gorzej, bo inni ludzie przychodzą do gabinetu z “większymi problemami”.

Tylko Ty możesz tak naprawdę ocenić, czy taka pomoc jest Ci potrzebna – wszystko zależy od tego, jak się czujesz. Jeżeli nie chcesz to oczywiście nikt nie zmusi Cię do zapisania się na psychoterapię - ale warto jednak z niej skorzystać, jeżeli nie radzimy sobie w codziennych sytuacjach. Psychoterapia to sposób na lepsze życie.

Z jakimi problemami ludzie zapisują się na psychoterapię?

Na pewno bardzo wiele osób korzysta z psychoterapii wtedy, gdy przydarzy im się coś traumatycznego - może to być śmierć partnera, rodzica lub dziecka. Może to być także wypadek samochodowy lub innego rodzaju stresujące wydarzenie – napad, pobicie, porwanie. Nie musimy jednak wcale doświadczyć aż tak trudnej sytuacji, aby móc się tam zapisać - mnóstwo osób idzie do psychoterapeuty, ponieważ nie umieją zapanować nad stresem podczas rozmowy o pracę lub denerwują się przed spotkaniem z nową osobą. Nad tym także można pracować i jeżeli tylko chcemy to psychoterapeuta nam pomoże.

Mnóstwo osób przychodzi na wizytę także po to, aby po prostu zrozumieć siebie samych – to, jak ukształtowało nas nasze dzieciństwo i nasi rodzice. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć pewne powtarzające się schematy w naszym życiu - a jeżeli chcemy to możemy także je zmienić.

A co z nałogami?

Bez wątpienia do psychoterapeuty można się również zgłosić wtedy, gdy walczymy z jakimś nałogiem - tutaj również przyczyny należy się doszukiwać w naszej przeszłości. My sami możemy nie dać rady jej znaleźć, ale specjalista wskaże nam już dokładnie, gdzie leży problem. A potem pomoże nam nauczyć się w jakiś sposób kontrolować nasze zachowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.