Przyczyny niekontrolowanego drżenia rąk

Krzysztof Jagielski
21.04.2020

Drżenie rąk jest jednym z bardziej niepokojących zjawisk, które mogą wskazywać na zły stan zdrowia, skrajne zmęczenie czy nawet poważną chorobę. Oczywiście nie trzeba od razu zakładać najgorszego. Przyczyn takiej reakcji organizmu jest co najmniej kilka. Jedno jest pewne: powtarzające się epizody niekontrolowanego drżenia rąk powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Sprawdź najczęstsze przyczyny tego problemu.

Silny stres

Drżenie rąk jest bardzo częstym objawem stresu. Może się pojawiać zarówno u osób, które są notorycznie narażone na sytuacje stresowe (przedsiębiorcy, politycy, osoby występujące przed dużą widownią), ale także w przypadku jakiegoś traumatycznego przeżycia. Drżenie rąk często obserwuje się chociażby u osób z syndromem stresu pourazowego.

Gwałtowny spadek cukru we krwi

Taki stan jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ zbyt niski poziom cukru we krwi zaburza pracę serca, a jednym z objawów jest właśnie niekontrolowane drżenie rąk. Jeśli więc np. nic nie jesz przez cały dzień, a wieczorem zaczynają drżeć Ci ręce, to prawdopodobnie jest to spowodowane właśnie spadkiem cukru.

Zmęczenie

Niekontrolowane drżenie rąk jest charakterystyczne dla osób przepracowanych, źle się odżywiających oraz niedosypiających. Jeśli od dawna nie udało Ci się przespać minimum 7 godzin bez przerwy, to nic dziwnego, że obserwujesz u siebie to niepokojące zjawisko. Jest to spowodowane zaburzeniem pracy centralnego ośrodka nerwowego.

Nadmiar kofeiny

Kofeina działa na nas pobudzająco, ale w nadmiarze może być bardzo niebezpieczna, prowadząc do zaburzenia rytmu serca oraz podwyższonego ciśnienia. Objawem obu tych problemów jest właśnie niekontrolowane drżenie rąk. Czas zatem ograniczyć ilość wypijanej kawy.

Nadczynność tarczycy

Drżenie rąk, zwłaszcza uporczywe i powtarzające się regularnie, może wskazywać na nadczynność tarczycy, a więc poważne zaburzenie w gospodarce hormonalnej. Ten organ odpowiada za prawidłowy metabolizm energetyczny. Nie zwlekaj więc z wizytą u lekarza.

Choroba psychiczna

Na drżenie rąk bardzo często uskarżają się osoby chorujące na depresję, ale też te, które przeżyły jakąś traumę. Jeśli choroba psychiczna nie jest zdiagnozowana, a poza drżeniem rąk osobie towarzyszą też inne objawy (znaczne wahania nastroju, brak apetytu, niechęć do otoczenia), to trzeba jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie