Przebarwienia na zębach? Sprawdź, jak temu zaradzić

Remigisz Szulc
13.07.2022

Przebarwienia na zębach nie tylko psują estetykę uśmiechu, ale także mogą być objawem poważnej choroby uzębienia czy dziąseł. Dlatego nie należy ich lekceważyć. Jeśli chcesz uniknąć brzydkich przebarwień, to w pierwszej kolejności zacznij stosować się do kilku podstawowych zasad, które omawiamy w naszym poradniku.

Unikaj niektórych produktów spożywczych

Przebarwienia na zębach to nie tylko domena osób będących na bakier z higieną jamy ustnej. Może to być spowodowane jedzeniem i piciem niektórych produktów. Prym wiedzie tutaj oczywiście czerwone wino, a zaraz za nim kawa i herbata. Przebarwienia powodują również takie produkty spożywcze, jak sos curry, ocet balsamiczny, sos sojowy, sos pomidorowy czy same pomidory, ketchup etc.

Stosuj odpowiednią pastę do zębów

Na rynku bez problemu znajdziesz specjalne pasty wybielające, które rzeczywiście mogą być skuteczne, ale tylko w przypadku niewielkich przebarwień. Radzimy natomiast uważać na pasty z dużą zawartością fluoru, które wprost przeciwnie potęgują przebarwienia.

Dbaj o zdrowie zębów i dziąseł

To podstawa zdrowego i ładnego uśmiechu. Przebarwienia mogą mieć podłoże chorobowe i być efektem na przykład próchnicy czy kamienia nazębnego. Dlatego minimum raz na pół roku odwiedzaj gabinet stomatologiczny w celu przeprowadzenia przeglądu uzębienia oraz przeprowadzenia tzw. piaskowania zębów.

Rzuć palenie!

Jeśli palisz papierosy, cygara lub żujesz tytoń, to jak najszybciej skończ z tym nałogiem. Jest nie tylko fatalny dla Twojego zdrowia, ale również powoduje nieestetyczne przebarwienia zębów. Palacza można bezbłędnie rozpoznać właśnie po żółtawych zębach.

Skorzystaj z zabiegu w gabinecie dentystycznym

Gdy masz znaczne przebarwienia, których nie da się usunąć przy użyciu pasty do zębów czy standardowego piaskowania, to zostaje Ci tylko skorzystanie z profesjonalnego zabiegu dentystycznego, na przykład z wykorzystaniem lasera. Skonsultuj to ze swoim dentystą – na pewno zaproponuje Ci skuteczną metodę wybielania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.