Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego – poznaj najważniejsze zasady

Mateusz Nowak
21.07.2022

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Choroba nie jest bardzo poważna, natomiast mocno daje się we znaki, powodując ból i pieczenie w okolicy intymnej. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś zapalenia pęcherza moczowego, to na pewno nie chcesz tego powtórzyć. Poznaj zatem najważniejsze zasady profilaktyki tej infekcji.

Częste oddawanie moczu

Przede wszystkim staraj się nie wstrzymywać moczu. Idź do toalety od razu, gdy poczujesz parcie na mocz. Zaleca się również regularne korzystanie z toalety, nawet jeśli nie masz silnej potrzeby. Oddawaj mocz co 2-3 godziny.

Unikaj środków chemicznych

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim popularne dezodoranty do miejsc intymnych. Są to środki chemiczne, które mogą zwiększać ryzyko infekcji, w tym zapalenia pęcherza moczowego. Zamiast nich dbaj o higienę intymną i często się podmywaj.

Wybierz bezpieczną metodę antykoncepcji

Czynnikiem ryzyka zapalenia pęcherza moczowego może być stosowanie antykoncepcji dopochwowej. Jeśli ją stosujesz, to zrezygnuj z niej na rzecz na przykład antykoncepcji hormonalnej lub po prostu prezerwatywy.

Używaj płynu do higieny intymnej

Nie korzystasz z takiego płynu? W takim razie czas najwyższy zacząć. Specjalne płyny do higieny intymnej nie tylko pozwalają utrzymać czystość, ale też nie zmieniają pH skóry i niwelują ryzyko wystąpienia infekcji.

Stosuj higieniczne podkładki na toaletę

Gdy musisz skorzystać z toalety publicznej, to bezwzględnie użyj specjalnej podkładki, którą powinnaś mieć zawsze w torebce. W ten sposób realnie zmniejszysz prawdopodobieństwo nie tylko zapalenia pęcherza moczowego, ale również groźnej infekcji bakteryjnej czy grzybiczej.

Noś odpowiednią bieliznę

Nie dopuszczaj do przewiania i przemarznięcia okolicy intymnej. Nawet latem staraj się nosić zabudowaną bieliznę, a wieczorem pod sukienkę zakładaj cienkie rajstopy. Podczas wakacji często zmieniaj strój kąpielowy na suchy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.