Profilaktyka udaru słonecznego

Krzysztof Jagielski
25.05.2021

Udar słoneczny jest często bagatelizowanym stanem, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Wbrew obiegowej opinii narażone na udar nie są tylko osoby starsze i schorowane. Może go doznać także dziecko czy młody, wysportowany mężczyzna – nie ma tutaj żadnej reguły. Istnieją natomiast sposoby na to, aby nie tyle zminimalizować ryzyko udaru, co całkowicie je wykluczyć. O metodach profilaktyki udaru słonecznego przeczytasz w naszym poradniku.

Maksymalnie godzina w pełnym słońcu

W upalny i słoneczny dzień należy ograniczać przebywanie na słońcu do minimum. Jeśli musisz pracować na zewnątrz, to przynajmniej raz na godzinę rób sobie przerwę, usiądź w cieniu i uzupełnij płyny. Nie zapomnij również o nakryciu głowy – najlepiej, aby był to kapelusz z rondem, który ochroni również powierzchnię karku.

Picie dużych ilości wody lub izotoników

Dużych, czyli ile dokładnie? W czasie upału przesadą nie będzie wypijanie nawet 1,5-2 litrów wody w ciągu każdej godziny przebywania na słońcu. Dobrym pomysłem może być też sięganie po izotoniki, przy czym trzeba pamiętać, że zawierają one dużo cukru – dlatego lepiej postawić na zwykłą wodę niegazowaną, ewentualnie z dodatkiem soli i soku z cytryny. To zdecydowanie ułatwi przetrwanie upału i uniknięcie udaru słonecznego.

Schładzanie organizmu od zewnątrz

I tutaj ważna uwaga: nigdy nie robimy tego gwałtownie. Niedopuszczalne jest, aby osoba, która ostatnią godzinę poświęciła na łapanie promieni słonecznych na rozgrzanej plaży, nagle wskoczyła do zimnego morza czy jeziora. Ciało trzeba schładzać stopniowo, zaczynając od klatki piersiowej i karku. Dobrze sprawdza się tutaj nakładanie sobie na szyję oraz czoło wilgotnej ściereczki czy chustki.

Stosowanie kremów ochronnych

Kremy same w sobie nie chronią przed udarem, natomiast nie zapominajmy, że długotrwałe przebywanie na słońcu jest bardzo szkodliwe także dla skóry. Może to skutkować dotkliwymi poparzeniami, przed którymi zabezpieczają kremy z wysokim filtrem – zawsze dobieramy je do karnacji. Osoby o jasnej skórze powinny stosować kremy z najwyższym filtrem. Pamiętajmy również, aby nakładać nową warstwę kremu co około 2 godziny i po każdej kąpieli w morzu, jeziorze czy basenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie