Profilaktyka nadmiernej potliwości

Andrzej Winnicki
27.06.2023

Nadmierna potliwość to nie tylko problem estetyczny i obniżający komfort codziennego funkcjonowania. Może również wskazywać na szereg problemów zdrowotnych, w tym o podłożu hormonalnym. Jeśli zauważasz, że nadmiernie się pocisz, to na dobry początek może wypróbować kilka metod niwelowania tego problemu. Omawiamy je w naszym poradniku.

Zmień dietę

Rzeczą, od której warto zacząć, jest wyeliminowanie z diety żywności przetworzonej, zasobnej w cukry oraz tłuszcze – zwłaszcza zwierzęce. Dodatkowo radzimy ograniczyć spożywanie pikantnych potraw, picie kawy i napojów gazowanych (z tych najlepiej po prostu zrezygnować).

Zmień sposób dbania o higienę

Codzienna kąpiel jest wręcz wskazana przy nadmiernej potliwości, natomiast warto zmienić nawyk wylegiwania się w gorącej wodzie w wannie. Lepszym wyborem będzie szybki prysznic, koniecznie pod letnią lub wręcz chłodną wodą.

Uważaj również na nieświadome pobudzanie gruczołów potowych. Aby tego nie robić, zrezygnuj z szorowania skóry szorstką gąbką, zamiast tego używając po prostu dłoni.

Sięgnij po zioła

W profilaktyce nadmiernej potliwości znakomicie sprawdzają się różnego rodzaju zioła, które możesz zarówno pić w formie naparów, jak i stosować do pielęgnacji skóry. Najlepszym wyborem będą:

  • Napar z szałwii;
  • Przemywanie skóry naparem z kory dębu;
  • Picie naparu z pokrzywy;
  • Picie naparu ze skrzypu polnego, który można użyć również do przemywania skóry w tych najmocniej pocących się miejscach;

Dodatkowo zaopatrz się w skuteczne antyperspiranty, które pozwolą Ci poczuć się komfortowo w miejscach publicznych oraz w pracy. Trudno byłoby z nich zrezygnować przy problemie nadmiernej potliwości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie