Profilaktyka antyalergiczna – zasady, które warto wdrożyć w domu

Piotr Kowalczyk
05.01.2023

Alergia to problem, z którym zmaga się nawet kilkanaście milionów Polaków. Najczęściej dokuczają nam alergeny wziewne, choć rośnie liczba przypadków alergii pokarmowych. Mając alergię lub wiedząc o uczuleniu u dziecka, warto w pierwszej kolejności wdrożyć kilka zasad składających się na profilaktykę antyalergiczną. Nie są przesadnie skomplikowane i uciążliwe, a najlepsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Oczyszczacz powietrza

To naprawdę dobra inwestycja z punktu widzenia każdego alergika. Oczyszczacz powietrza eliminuje większość alergenów znajdujących się w powietrzu, a przy okazji ułatwia utrzymanie mieszkania czy domu w czystości (ograniczenie tworzenia się kurzu). Porządny oczyszczacz da się kupić za około 500 złotych i szybko się przekonasz, że były to dobrze zainwestowane pieniądze.

Minimalizm w wystroju wnętrza

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim pozbycie się ozdób, które nie pełnią żadnej funkcji w pomieszczeniu, natomiast stanowią zbiorowisko kurzu. Jeśli masz taką możliwość, to zalecamy wymianę wykładziny i dywanu na podłogę z paneli, która jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu w czystości i nie stanowi zbiorowiska kurzu oraz znajdujących się w nim alergenów roztoczy kurzu domowego.

Uwaga na zwierzęta domowe

Co prawda badania pokazują, że dzieci chowane ze zwierzętami nawet trzykrotnie rzadziej zapadają na alergie wziewne i pokarmowe, ale jeśli Twoja pociecha ma już stwierdzoną alergię, to zakup zwierzaka trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Wykluczone jest wprowadzenie pod wspólny dach zwierząt, na których sierść czy białko dziecko ma uczulenie.

Ograniczenie używania chemii gospodarczej

Jedną z głównych przyczyn epidemii alergii jest nadużywanie środków czyszczących bazujących na agresywnej chemii. Dobrze więc będzie ograniczyć stosowanie detergentów na rzecz naturalnych środków myjących i czyszczących. To samo dotyczy produktów higienicznych – radzimy zastąpić żele pod prysznic naturalnym mydłem, a dodatki do kąpieli płynami lub kremami stosowanymi w pielęgnacji skóry atopowej.

Dbanie o czystość

Bez tego nie ma mowy o opanowaniu alergii i profilaktyce jej objawów. W domu alergika musi panować porządek, co w praktyce oznacza konieczność częstego odkurzania i mycia podłóg na mokro. Można to sobie ułatwić inwestując w robota odkurzającego z funkcją mopowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie